Lekcje religii w Bydgoszczy kosztują ok. 14 mln zł

Ile kosztują lekcje religii? Koszty liczone są w milionach

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
08.11.2023 12:45

Pensje nauczycieli religii z Bydgoszczy wyniosły kilkanaście milionów zł. Na katechezy uczęszcza coraz mniej uczniów.

Coraz częściej donosimy o zmniejszającej się liczbie uczniów, którzy uczęszczają na lekcje religii. Przyczyn jest wiele - wystarczy zerknąć sobie na plan lekcji licealisty, by zauważyć, że katecheza zajmuje mu więcej godzin niż przedmiot ogólnoakademicki (jak np. biologia), jeśli akurat go nie rozszerza. Oprócz tego chodzi o czas - w przypadku ostatnich lub pierwszych lekcji, trudno się dziwić, że uczeń wybierze dłuższe spanie lub szybszy powrót do domu. Ostatecznie można wspomnieć też o zderzeniu pewnych wartości czy przekonań, które nie zgadzają się z nauką Kościoła.

Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, stwierdził jednak, że niechodzenie na lekcje religii jest modą i że wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że bycie człowiekiem wierzącym się nie opłaca. Z tym stwierdzeniem można polemizować, jednak fakty są takie, że w niektórych szkołach na katechezę uczęszcza ledwie 34-36 proc. uczniów.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Lekcje religii w Bydgoszczy to koszt ok. 14 mln zł
Lekcje religii w Bydgoszczy to koszt ok. 14 mln zł (canva)

14 mln zł na pensje dla nauczycieli religii

W katechezach w Bydgoszczy uczestniczy tylko 37,4 proc. wszystkich uczniów. Zgodnie z danymi podanymi we wrześniu przez ks. prof. Tomasika, najwięcej osób chodzi na religię w szkołach podstawowych. Na wyższych szczeblach edukacji zainteresowanie braniem udziału w lekcjach religii się zmniejsza.

Grażyna Dziedzic, dyrektorka III LO w Bydgoszczy w komentarzu dla "Wyborczej" podkreśla, że istotne jest ustawienie religii w planie na pierwszej lub ostatniej lekcji tak, aby inni uczniowie nie musieli w środku dnia mieć dwugodzinnych okienek. Dodaje jednak, że czasami nie jest to możliwe, pomimo najszczerszych chęci.

Okazuje się, że koszt etatów dla nauczycieli religii w Bydgoszczy wynosi dokładnie 14 mln 127 tys. 249 zł. Samorządy już zainteresowały się tymi wydatkami.

Przypominamy, że we Wrocławiu powstał już projekt uchwały obywatelskiej, która postuluje, aby katechezy sponsorowało państwo, a koszty nie obarczały budżetów miast. Za pomysł, pod którym podpisało się 1,3 tys. osób, odpowiada Lewica. We Wrocławiu wydatki na lekcje religii wynoszą 18 mln zł.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
John Nauczyciel,zgłoś
Kiedyś Ojciec to był facet podawał dzieciom zasady życia ,a dziś Tatuś przegrywa ,bo chce być kolegom funflem ! Pytanie ? Ile Twoje dziecko czasu poświęca na dialogi z Rodzicami? a Ile czasu siedzi na gierkach i tik tokach? STWORZYLI ŚWIATLI KAPŁANI !!!!!!!PAMIĘTAĆ O TYM MUSZĄ ZWŁASZCZA MINISTRY OŚWIATY!!!!!! NARÓD, KTÓRY UTRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ PRZESTAJE ISTNIEĆ JPII .A JA DZIĘKUJĘ RODZICOM DZIECIAKÓW CO NIE UGIELI SIĘ PRZED ZAKUSAMI ZABRANIA IM RELIGII ZE SZKOŁY I PO NIEMIECKU KAZALI SIĘ MODLIĆ ! życzę pani ministrze ,by jaśnie była oświecona i więcej czasu spędzała na medytacji i przekazie logiki swojego zarządu niż na populistycznych wystąpieniach o tym czego pragną dzieci ! Ps .Ja pragnę wyrzucenia komputerów ze szkoły ! Jak przyjdzie wojna /nie daj Boże/ to Dzieciaki nie będą w stanie napisać ani słowa ,a jeśli to kto je odczyta te bazgroły .
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
zamieszanie,zgłoś
Ponieważ wiele religii nie spełnia woli Bożej, więc nie można uważać za rzecz oczywistą, że nauki Kościoła albo organizacji religijnej, z którą jesteśmy związani, są zgodne ze Słowem Bożym. Sam fakt, że dana religia posługuje się Biblią, jeszcze nie dowodzi, że wszystko, czego ona naucza i co praktykuje, jest oparte na Biblii. Musimy sami sprawdzić, czy tak jest. Mieszkańców Berei pochwalono za to, że gdy im głosił chrześcijański apostoł Paweł, sprawdzali w Piśmie Świętym, czy im mówi prawdę (Dzieje Apostolskie 17:10, 11). Religia ciesząca się uznaniem Bożym musi pod każdym względem być zgodna z Biblią; nie może uznawać tylko pewnych fragmentów Biblii, a resztę odrzucać (2 Tymoteusza 3:16). Najbardziej skuteczna forma katechizacji (Powtórzonego Prawa 6:6, 7) Słowa, które ci dzisiaj przekazuję, mają być w twoim sercu 7 i masz je wpajać swoim dzieciom, rozmawiać o nich, gdy siedzisz w domu, gdy idziesz drogą, gdy się kładziesz i gdy wstajesz. A więc rodzice powinni pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim sami mają poznawać Pismo Święte i stosować się do niego w praktyce, aż pokochają zawarte w nim prawo Boże (Psalm 119:97). Będą wtedy mogli wprowadzać w czyn zalecenie z drugiej części tego wersetu — "wpajać te słowa’ swym dzieciom, niejako wyryć je w ich sercach przez kierowanie uwagi na ich wartość. Trzeba zatem, by rodzice odpowiednio pouczali dzieci i często powtarzali im to, co najistotniejsze.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Analityk,zgłoś
A co to jest religia? Paru cwaniaków przeniosło opowieści ze starszych religii do nowej, przypisali je swojemu gołąbkowi czy barankowi i udają że mają władzę nad światem. Totalitaryzm głupoty.
Odpowiedz
3Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 35