Zbadali ponad 180 tys. uczniów. Jak wygląda stan psychiczny młodzieży?
Zdrowie psychiczne jest ważne, jednak wciąż zdarza się, że bywa tematem tabu w rozmowach, szczególnie z osobami starszymi. Jak młode pokolenie walczy z mitem "wariatkowa"?
Fundacja UNAWEZA zainicjowała projekt "Młode Głowy". Ma on na celu otwarcie mówić o zdrowiu psychicznym. W jego ramach realizowane jest bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce.
Podobne
- "Manifestuję to". Afirmacje działają tylko w określonym kontekście
- "Czujemy się żałośni i nierealni". Plaga samotności wśród pokolenia Z
- "OMG, jak ona wygląda!". Dlaczego tak bardzo nas to interesuje?
- Wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży. Alarmujące dane
- Ponad połowa populacji będzie miała zaburzenia psychiczne. Kto jest zagrożony?
Martyna Wojciechowska jest założycielką Fundacji UNAWEZA, ale też pomysłodawczynią "Młodych Głów". Jak sama mówi w wywiadzie dla onet.pl, przeraziła ją sytuacja, gdy dowiedziała się, że koleżanka jej córki chciała odebrać sobie życie.
Podjęłam konkretne kroki, ale zaczęłam się bać. Zastanawiałam się, co ta sytuacja oznacza dla tej dziewczynki, dla jej rodziców, dla mnie jako dla mamy Marysi, która sama nie była w stanie udźwignąć tego ciężaru. Nie jesteśmy przecież nauczeni, co robić, gdy ktoś w naszym otoczeniu zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. A już zwłaszcza gdy dzieli się z nami takim wyznaniem.
"Młode Głowy" podbijają internet
10 października 2022 r. w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Fundacja UNAWEZA ruszyła z projektem "Młode Głowy". Są to działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne młodych ludzi oraz wskazać bariery, z którymi nastolatkowie mierzą się na co dzień.
Pierwszy film "Młodych Głów" pojawił się na TikToku. W ciągu pierwszej doby od opublikowania obejrzało go ponad 1,7 mln osób.
Głównym powodem, dla którego powstało to przedsięwzięcie, jest zrozumienie, jaka jest skala problemu kryzysu zdrowia psychicznego w Polsce oraz dlaczego tak jest. Ważne jest też to, abyśmy razem mogli nauczyć się mówić o psychice otwarcie oraz poszukali rozwiązań problemów.
A co z badaniami?
Oprócz działań edukacyjnych projekt "Młode Głowy" prowadzi też badanie dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogły zgłaszać się, aby wziąć udział w badaniu. W rezultacie otrzymają m.in. wyniki i diagnozę swojej społeczności szkolnej.
Wraz z początkiem kwietnia dowiedzieliśmy się, że fundacja zakończyła badanie i już 17 kwietnia udostępni jego wyniki. Na Instagramie Młodych Głów możemy zobaczyć, że łącznie przebadano ponad 180 tys. uczniów.
Również 17 kwietnia ruszy możliwość zgłaszania się do drugiej edycji badań. Więcej informacji z pewnością dowiemy się wkrótce.
źródło: mlodeglowy.pl, wiadomości.onet.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos