Check out english version
zdrowie psychiczne
Mandzio powrócił. Zmiany w polskim necie go zaskoczyły
Już ponad 180 tys. przebadanych Młodych Głów

Zbadali ponad 180 tys. uczniów. Jak wygląda stan psychiczny młodzieży?

Źródło zdjęć: © vibez.pl / canva
Weronika Plucińska,
11.04.2023 11:45

Zdrowie psychiczne jest ważne, jednak wciąż zdarza się, że bywa tematem tabu w rozmowach, szczególnie z osobami starszymi. Jak młode pokolenie walczy z mitem "wariatkowa"?

Fundacja UNAWEZA zainicjowała projekt "Młode Głowy". Ma on na celu otwarcie mówić o zdrowiu psychicznym. W jego ramach realizowane jest bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce.

Martyna Wojciechowska jest założycielką Fundacji UNAWEZA, ale też pomysłodawczynią "Młodych Głów". Jak sama mówi w wywiadzie dla onet.pl, przeraziła ją sytuacja, gdy dowiedziała się, że koleżanka jej córki chciała odebrać sobie życie.

Podjęłam konkretne kroki, ale zaczęłam się bać. Zastanawiałam się, co ta sytuacja oznacza dla tej dziewczynki, dla jej rodziców, dla mnie jako dla mamy Marysi, która sama nie była w stanie udźwignąć tego ciężaru. Nie jesteśmy przecież nauczeni, co robić, gdy ktoś w naszym otoczeniu zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. A już zwłaszcza gdy dzieli się z nami takim wyznaniem.

- Martyna Wojciechowska

"Młode Głowy" podbijają internet

10 października 2022 r. w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Fundacja UNAWEZA ruszyła z projektem "Młode Głowy". Są to działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne młodych ludzi oraz wskazać bariery, z którymi nastolatkowie mierzą się na co dzień.

Pierwszy film "Młodych Głów" pojawił się na TikToku. W ciągu pierwszej doby od opublikowania obejrzało go ponad 1,7 mln osób.

trwa ładowanie posta...

Głównym powodem, dla którego powstało to przedsięwzięcie, jest zrozumienie, jaka jest skala problemu kryzysu zdrowia psychicznego w Polsce oraz dlaczego tak jest. Ważne jest też to, abyśmy razem mogli nauczyć się mówić o psychice otwarcie oraz poszukali rozwiązań problemów.

A co z badaniami?

Oprócz działań edukacyjnych projekt "Młode Głowy" prowadzi też badanie dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogły zgłaszać się, aby wziąć udział w badaniu. W rezultacie otrzymają m.in. wyniki i diagnozę swojej społeczności szkolnej.

Wraz z początkiem kwietnia dowiedzieliśmy się, że fundacja zakończyła badanie i już 17 kwietnia udostępni jego wyniki. Na Instagramie Młodych Głów możemy zobaczyć, że łącznie przebadano ponad 180 tys. uczniów.

trwa ładowanie posta...

Również 17 kwietnia ruszy możliwość zgłaszania się do drugiej edycji badań. Więcej informacji z pewnością dowiemy się wkrótce.

źródło: mlodeglowy.pl, wiadomości.onet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 37
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 10
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Komentarze (0)
arrow
Koroner ujawnił przyczynę śmierci Angusa Clouda. Aktor "Euforii" miał 25 lat