Toksyczne zachowania w związkach

Toksyczne zachowania w związkach. Sprawdź, czy robi to twój partner!

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Adrianna Skoneczna,
07.04.2023 06:00

Miłość jest piękna, ale w wielu przypadkach potrafi być ślepa. Usprawiedliwiamy toksyczne zachowanie partnera, co może pogorszyć poczucie komfortu w związku. Sprawdź, jakie sygnały ze strony ukochanego powinny włączyć "czerwone światło".

Toksyczne zachowania w relacjach najczęściej prowadzą do katastrofy. Nawet najsilniejsze osoby potrafią wpaść w pułapkę toxic love, doprowadzając siebie do złego samopoczucia, stanów lękowych czy depresji. Czasami w relacjach widzimy zagrożenia, a mimo to wierzymy, że uda nam się zmienić partnera i zapominamy o najważniejszej zasadzie. Zmienić możemy tylko siebie!

Pod wpływem uczuć pozwalamy na wiele nieodpowiednich sytuacji, które w zdrowej relacji nie powinny mieć miejsca. Dlatego przygotowaliśmy dla was listę najbardziej toksycznych zachowań, na które warto zwrócić uwagę u partnera.

Toksyczne zachowania w związkach

Zazdrość jest ludzką naturą. W skrajnych przypadkach może zmienić się w obsesję. Zazdrosny partner dąży do kontrolowania naszego życia na różne sposoby:

  • Sprawdzanie telefonu
  • Zakaz lajkowania postów innych osób
  • Ograniczanie spotkań z innymi

To tylko część z zachowań, które świadczą o braku zaufania ze strony naszego ukochanego. Związek powinien opierać się na zaufaniu i prawdzie. Problem pojawia się w momencie wprowadzenia toksycznych zasad, które skutkują konfliktami.

Czym jest "karanie ciszą"?

Zdarzyło wam się nie otrzymywać odpowiedzi od swojego partnera? Jest to "karanie ciszą", jedna z najbardziej toksycznych technik manipulacji. Daje poczucie odrzucenia ze strony drugiej połówki. Zadręczamy się wówczas negatywnymi myślami, przez co zrzucamy całą winę na siebie, nawet jeśli nie jest po naszej stronie.

"Karanie ciszą" jest również jedną z taktyk stosowaną przez osobowość narcystyczną. Związek z narcyzem nie należy do prostych. W dużej mierze narcyz wchodzi w relację z osobą od niego słabszą, którą bez problemu może manipulować. Brak odpowiedzi z jego strony podnosi jego ego, automatycznie obniżając poczucie wartości po drugiej stronie.

"Czerwone flagi" w związkach

Naszym zdaniem największą "czerwoną flagą" jest stawianie ultimatum lub gróźb. W związku powinniśmy być dla siebie ważni, ale czy najważniejsi? Partner nie powinien nas ograniczać w realizacji naszych celów i marzeń. Marzenia są po to, aby je spełniać!

Jeśli twój partner stawia ci ultimatum i musisz wybierać między nim a pracą twoich marzeń, poważnie się zastanów. Nikt nie powinien stawiać nas w tak niekomfortowej sytuacji.

Jest to niewielka część najbardziej toksycznych zachowań, na które warto wrócić uwagę. Czy dostrzegasz któreś z nich u swojego partnera?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Ale mądrości xdddd Ameryka w konserwie odkryta, gratulacje!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się