Zaskakujące wieści z północy. Bałtyk cieplejszy od Adriatyku
Polacy uwielbiają wyjeżdżać na wakacje nad Morze Adriatyckie, ponieważ jest cieplejsze od Bałtyku. Właśnie dlatego częstym kierunkiem wyjazdu jest Chorwacja. Okazuje się, że sytuacja gwałtownie się zmieniła. Wody Adriatyku wcale nie są tak gorące.
Wakacje trwają w pełni. Oznacza to, że Polacy masowo ruszyli na urlopy, chcąc odpocząć oraz odciąć się od codziennych obowiązków. Bardzo często jako cel podróży wybierają Chorwację. Głównie dlatego, że jest tam piękna pogoda, ogromne plaże, a przede wszystkim ciepła woda nad Morzem Adriatyckim. Jest to miła odskocznia od Bałtyku, który słynie z tego, że jest zimny przez cały rok. Okazuje się jednak, że nie zawsze można liczyć na wysokie temperatury wody w Chorwacji.
Podobne
- Bałtyk w stanie krytycznym. Sprawdź, jak możesz go reanimować!
- Mandat za umycie auta? Obostrzenia związane z historyczną suszą
- Zielone miasto w walce z globalnym ociepleniem. Kolumbijski sukces
- Najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie. To popularne turystyczne miejsca
- "Zbrodnia na naturze". Protestują przeciwko tamie na chronionej rzece
Nie ma żadnych wątpliwości, że większość Polaków spytana o to, czy Adriatyk jest cieplejszy od Bałtyku, odpowiedziałoby twierdząco. Nie popełniliby dużego błędu, ponieważ przez większość roku tak właśnie jest. Okazuje się jednak, że istnieje bowiem coś takiego jak Bora. Jest to zimny wiatr, który zupełnie zmienia temperaturę wody Adriatyku. Właśnie dlatego zalecane jest dokładnie sprawdzanie, w jakim okresie wybieramy się do Chorwacji.
JULIA ŻUGAJ spełniła już WSZYSTKIE SWOJE MARZENIA?
Morze w Chorwacji zimniejsze od Bałtyku
Dużo osób o tym nie wie, jednak w każdym sezonie letnim nad Morzem Adriatyckim przechodzi zimny północny wiatr Bora. Powoduje on dosłownie "wypychanie" ciepłej wody w głąb Adriatyku. Jak czytamy na radiozet.pl, takie zjawisko można było zaobserwować w Dubrowniku, gdzie w przeciągu kilku dni temperatura wody spadła z rekordowych 30 stopni Celsjusza do zaledwie 19 stopni.
- Zgodnie z przewidywaniami, po okresie wysokich temperatur, powiała Bora, czyli północny wiatr wiejący od kontynentu w kierunku otwartego morza, który zapoczątkował przemieszczanie się warstwy powierzchniowej do ciepłego otwartego morza, przez co nastąpił gwałtowny spadek temperatury. To nic niezwykłego w tej porze roku. To zdarzało się wcześniej i stanie się w przyszłości - powiedział w rozmowie z chorwackimi mediami Valter Kožul, specjalista Instytutu Nauk o Morzu i Wybrzeżu Uniwersytetu w Dubrowniku.
Valter Kožul podkreślił również, że Bora jest pozytywnym zjawiskiem. Doprowadza on bowiem do zachowania równowagi w morzu. Według niego o wiele gorsze są ekstremalnie wysokie temperatury.
Źródło: radiozet.pl
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"