x

"Matura nie jest trudna". Co uczniowie czują przed egzaminem?

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
16.04.2024 16:15

Tegoroczna matura zbliża się wielkimi krokami. Już za nieco ponad dwa tygodnie uczniowie szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości. Zapytaliśmy kilku maturzystów, jakie uczucia towarzyszą im podczas ostatnich przygotowań do testu.

Matura to egzamin kończący naukę na poziomie średnim. Co prawda nie wszyscy absolwenci liceów czy techników decydują się przystąpić do testów, natomiast zdecydowana większość po majówce chwyci za tablice matematyczne. Matury rozpoczną się już 7 maja. Wtedy uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. 8 i 9 maja odbędą się egzaminy kolejno z matematyki i języka angielskiego, również na poziomie podstawowym.

Powrót matury ustnej?

Dodatkowo każdy uczeń był zobowiązany do wyboru co najmniej jednego rozszerzenia. Matury z przedmiotów na poziomie rozszerzonym odbędą się w dniach 10-23 maja. Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik, który po czteroletniej przerwie od egzaminów ustnych przystąpi do tego rodzaju testów. Matury ustne z języka polskiego oraz języka angielskiego odbędą się w dniach 11-25 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI

Co czują uczniowie przed egzaminem dojrzałości?

Nie ukrywam, że temat matury jest mi bardzo bliski, ponieważ sama jestem tegoroczną absolwentką liceum. Od dwóch lat uczę się na edukacji domowej. Rezygnacja ze szkoły systemowej umożliwiła mi m.in. rozpoczęcie pracy jako dziennikarz Vibez oraz rozwijanie moich zainteresowań. Z drugiej strony wymusiła na mnie większą mobilizację do samodzielnej nauki. Przygotowania do matury idą po mojej myśli. Wiadomo, jest stres, głównie związany z egzaminami ustnymi, jednak jestem spokojna o wyniki testów.

Matura trenduje na X. Co czują uczniowie przed egzaminem?
Matura trenduje na X. Co czują uczniowie przed egzaminem? (Canva)

Zapytaliśmy również innych uczniów, co czują trochę ponad dwa tygodnie przed egzaminem dojrzałości? Kiedy rozpoczęli naukę? Czy czują stres? Jakie są ich obawy?

"Naukę do matury zaczęłam niecałe pół roku przed, nie przejmowałam się za bardzo. Jednak na miesiąc przed testami przyszedł stres, raczej paraliżujący niż motywujący. Obawy dotyczą nie tylko samego egzaminu, ale także tego, co będzie dalej. Pomimo to uważam, że matura nie jest aż tak koszmarna, tylko stereotypowo straszy się tym pojęciem" - Basia, uczennica liceum w Poznaniu.

"Matura nie jest trudna sama w sobie, ale presja zbudowana wokół niej jest trudna do zniesienia. Stwierdzenie, że matura jest 'najważniejsza', nie pomaga w niczym. Dla mnie największym wyzwaniem jest egzamin ustny - nie każdy ma talent do wypowiedzi publicznych. Odpowiadanie na trudne pytania pod wpływem stresu i czasu to nie lada wyczyn - Magda, uczennica Szkoły w Chmurze.

"Jeżeli chodzi o maturę, to na razie nie jestem zestresowana, a bardziej sfrustrowana - ilość materiału szczególnie z języka polskiego jest kuriozalna i mimo że staram się przygotowywać systematycznie od jakiegoś czasu, ciągle czuję, że nie wiem wystarczająco dużo. Mimo że pytania nie są bardzo skomplikowane czy trudne, to przez ilość materiału człowiek gubi się w tym, co wie. Strach zmieszany ze stresem czuję, gdy myślę o maturze ustnej z polskiego. Limit czasu, duża ilość pytań i ta niepewność na pewno nie pomaga w sensownej odpowiedzi" - Inez, uczennica liceum w Poznaniu.

"Gdybym musiała wybierać egzamin, którego najbardziej się obawiam to jest to zdecydowanie matura z języka polskiego - zarówno ustna, jak i pisemna. Zaczęłam przygotowywania pod koniec trzeciej klasy liceum, a na początku tego roku szkolnego przyspieszyłam tempo. Jestem spokojna o egzamin z matematyki i angielskiego" - Emilia, uczennica liceum w Grodzisku.

"Ogólnie to matura nie jest dla mnie trudna, ponieważ przygotowuje się do niej od długiego czasu, a dokładniej od początku roku. Robię dużo potrzebnych rzeczy na nią. Jedyny egzamin jakiego się obawiam, to ustny polski. Wszystko zależy od pytań, jakie dostanę" - Paulina, uczennica liceum w Poznaniu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0