Więźniowie i ich prawo do ślubu. Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich
Więźniowie, którzy odsiadują wyroki w polskich placówkach, skarżą się na problemy. Według nich mierzą się z problemami w kwestii zawierania związków małżeńskich. Do sprawy odniósł się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Wiele osób uważa, że przestępcy przebywający w jednostkach karnych, nie mają prawa do zawierania małżeństw. Okazuje się, że jest to nieprawdą. Niestety, polskie zasady nie reguluje wprost kwestii zawierania ślubów w zakładach karnych. Właśnie dlatego spora część osób znajdujących się w więzieniach skarży się na utrudnianie procesu dotyczącego wyrażania zgody na wzięcie ślubu. Głos w tej dyskusji zabrał nawet Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Podobne
- Kim Kardiashian odwiedziła "potwory". Ich zbrodnia podbija Netfliksa
- Okradł firmę, w której pracował. Popełnił jeden ogromny błąd
- Galeria Posnania ofiarą gangu nastolatków. Policja zabiera głos
- Zdawał prawo jazdy 10 razy. W końcu nie wytrzymał
- Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
Zawieranie małżeństwa w polskich więzieniach
Aby doszło do zawarcia związku małżeńskiego w więzieniu, osadzony musi dostać na to odpowiednią zgodę szefa jednostki penitencjarnej, w której odsiaduje wyrok. Jak informuje "Rzeczpospolita", oficjalnie taką samą zgodę na udział w ceremonii muszą uzyskać też świadkowie, będący osobami niekaranymi oraz najbliżsi przyszłych małżonków. Podczas ślubu skazany musi skorzystać z prywatnej odzieży. Ceremonia wygląda tak, jak ta zawierana w urzędzie stanu cywilnego. Po jej zakończeniu więzień wraca do celi, a współmałżonek opuszcza placówkę.
W kwestii zawierania małżeństw przez osoby przebywające w więzieniu głos zabrał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Stwierdzono, że według art. 12 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, mężczyźni i kobiety w wieku małżeńskim mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa. Warto jednak podkreślić, że może być ono jednak ograniczone ze względu bezpieczeństwa związanym z koniecznością zapobiegania potencjalnym przestępstwom bądź naruszeniom porządku.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Rzecznik Praw Obywatelskich o małżeństwach zawieranych w więzieniu
Głos w kwestii małżeństw zawieranych w więzieniach zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Wszystko dlatego, że wpływa do niego wiele skarg od osadzonych. Uważają, że ich prawo do wzięcia ślubu w jednostkach penitencjarnych jest nadmiernie ograniczane. RPO formułuje w związku z tym poważne zastrzeżenia. Jak czytamy na "Rzeczpospolitej", powołując się na orzecznictwo ETPCz, twierdzi, że władze więzienia muszą przedstawić rzetelne uzasadnienie wskazujące, dlaczego ceremonia miałaby w istotny sposób wpłynąć na bezpieczeństwo.
- Za dyrektywy postępowania należy przyjąć honorowanie praw człowieka oraz zasad współżycia społecznego. Wspólny pobyt uczestników ceremonii, wykonanie pamiątkowego zdjęcia i poczęstunek po zaślubinach z pewnością nadaje uroczystości bardziej odświętny charakter. Dodatnio wpłynęłoby to na resocjalizację skazanych, co przyczyniłby się pozytywnie do realizacji jednej z podstawowych funkcji kary pozbawienia wolności - powiedział w rozmowie z mediami Marcin Wiącek.
Źródło: Rzeczpospolita
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos