"Widzę się w tym zawodzie". VR pomaga bezrobotnym
Na Podkarpaciu wirtualna rzeczywistość pomaga osobom bezrobotnym poznawać nowe zawody. Z czego wynikają najwyższe w kraju odsetki bezrobocia wśród młodych osób w tym regionie?
Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie zrealizował pilotażowy projekt "Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym". Polega na przybliżaniu uczennicom i uczniom, a także osobom bezrobotnym realiów różnych ścieżek zawodowych za pomocą VR (Virtual Reality - wirtualna rzeczywistość).
Podobne
- Kolejny Janusz na rynku pracy. Potencjalne pracownice powinny się bać
- Bezrobocie weszło na nowy poziom. Ministerstwo pokazuje raport
- Młodzież niech robi za darmo. Szkoda, że doświadczeniem nikt się nie naje
- Friz szykuje nowy format. Poszukuje odważnych ochotników
- Akcja OLX dobiegła końca. Ile zwierząt otrzymało pomoc?
VR pomaga wybrać ścieżkę kariery na Podkarpaciu
O projekcie dla portalsamorządowy.pl opowiedział dyrektor rzeszowskiego WUP Tomasz Czop. Według urzędnika był on odpowiedzią na potrzebę unowocześnienia i uatrakcyjnienia usług świadczonych przez urzędy pracy. Osoby, które korzystają z VR w ramach doradztwa zawodowego, mają do dyspozycji siedem aplikacji dotyczących takich zawodów jak: operator sprzętu robót ziemno-drogowych i dźwigowo-transportowych, mechanik-diagnosta samochodowy, elektryk oraz kowal artystyczny.
Czop tłumaczył: "Chcemy też w ten sposób zachęcać młode osoby do aktywnego korzystania m.in. ze wsparcia doradców zawodowych. Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwala doradcom zanurzyć ucznia w wirtualnym świecie danego zawodu" - powiedział Czop. VR za pomocą specjalnych gogli przenosi użytkowniczki i użytkowników w wykreowaną cyfrowo rzeczywistość.
Dzięki VR można zapoznać się realiami różnych zawodów
Poza aplikacjami kompleksowo przybliżającymi realia wybranych profesji, w ramach projektu wyprodukowano 45 filmów pokazujących zawody w rozszerzonej rzeczywistości. Są to specjalizacje takie, jak np. ratowniczka medyczna, fizjoterapeuta, pielęgniarz, stolarz, dekarz, cukierniczka, policjantka, funkcjonariuszka Straży Granicznej, maszynistka, kierownik pociągu czy behawiorysta zwierzęcy. Projekt kosztował ponad 1,1 mln zł, pieniądze pochodziły z Funduszu Pracy.
Projekt, którego część pilotażową przeprowadzono w WUP w Rzeszowie będzie teraz rozszerzony na większość urzędów pracy w woj. podkarpackim i inne miejsca w kraju. Czop poinformował: "Pod koniec 2023 r. urząd zaproponował współpracę, czyli udostępnienie materiałów VR publicznym służbom zatrudnienia z całego kraju. Jesteśmy w trakcie przekazywania oprogramowania pierwszym podmiotom. Z naszej pracy korzysta już większość podkarpackich urzędów pracy".
Wysokie bezrobocie wśród młodych osób w woj. podkarpackim
Bezrobocie na Podkarpaciu jest najwyższe w Polsce. W grudniu 2023 sięgało 8,6 proc., podczas gdy średnia krajowa wyniosła 5,1 proc. Pracy w woj. podkarpackim nie ma ponad 65 tys. osób. Ta liczby zmniejszyła się o 2,1 tys. od 2022 r. Największe bezrobocie jest wśród młodych ludzi. Duży odsetek niepracujących w tym regionie to również osoby, których dotyczy problem długotrwałego bezrobocia. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch lat były zarejestrowane jako bezrobotni lub bezrobotne przez więcej niż 12 miesięcy.
Decydują o tym różne czynniki, które dla wyborcza.pl opisał socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Hubert Kotarski. Ważny jest czynnik demograficzny. Dr Kotarski tłumaczył: "Od początku XXI w. byliśmy młodym demograficznie regionem o odsetku osób w wieku 0–34 lata przekraczającym 50 proc. ogółu ludności". Młodych ludzi jest na Podkarpaciu dużo, także wśród osób bezrobotnych.
Z drugiej strony dr Kotarski mówił o specyfice województwa: "Jesteśmy najsłabiej zurbanizowanym regionem, dodatkowo podzielonym na dwie części – ze znacznie lepiej uprzemysłowioną i zurbanizowaną północno-zachodnią częścią województwa i słabiej zurbanizowaną i bardziej rolniczą południowo-wschodnią częścią regionu". "Część osób pracuje w szarej strefie, część wykonuje prace sezonowe, część zaś nie szuka zatrudnienia i korzysta z pomocy socjalnej" - dodał socjolog.
Źródło: portalsamorządowy.pl, wyborcza.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj