Oddaj prawo jazdy, wsiadaj w pociąg. Zupełnie za darmo
Kilka niemieckich miast zaproponowało mieszkańcom nietypowy układ. Jeśli zrzekną się prawa jazdy, mogą bezpłatnie otrzymać Deutschlandticket - bilet na komunikację miejską po kraju.
Deutschlandticket to bilet na wszystkie środki transportu publicznego w całych Niemczech. Bilet kosztuje 49 euro za miesiąc. Ma skłonić naszych zachodnich sąsiadów do korzystania z transportu publicznego. W konsekwencji pomoże zredukować emisję CO2 przez samochody prywatne i ulżyć obywatelom w dobie wysokiej inflacji.
Kilka niemieckich miast i gmin oferuje Deutschlandticket niemal za darmo. Zainteresowani nie muszą nic płacić, a "jedynie" zrzec się prawa jazdy.
Wymień prawo jazdy na bilet na komunikację
Pójście na taki układ będzie miało poważne konsekwencje. Zrzeczenie się prawa jazdy oznacza, że dokument traci ważność. Kierowca, który będzie chciał wrócić za kółko po wygaśnięciu subskrypcji na Deutschlandticket, będzie musiał ponownie przejść kurs od podstaw, włącznie z nauką jazdy i egzaminami.
Jednym z miast oferujących darmowy Deutschlandticket jest Lubeka. Propozycja podobno cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Powiat Ennepe-Ruhr również informuje o "świetnym odzewie" na ofertę. Do miast, które oferują wymianę prawa jazdy na bilet, zaliczają się też Dortmund, Leverkusen czy Bonn.
Początkowo pomysł wymiany prawa jazdy na Deutschlandticket był skierowany tylko do seniorów. Według statystyk osoby starsze są w największym stopniu narażone na wypadki drogowe. Pionierem było miasto Ulm, które już 2013 r. zaoferowało osobom powyżej 63. roku życia roczny bilet na transport publiczny pod warunkiem, że zrezygnują z prawa jazdy.
Źródło: Die Welt
Popularne
- "Kiedyś ludzie mieli mniej". Hymn boomerów podbija TikToka
- Jak długo Książulo będzie recenzował kebaby? Jego odpowiedź szokuje
- Bagi i Magda w finale "Tańca z Gwiazdami". Zaprosili fanów na spotkanie w McDonald's
- Dwa tygodnie ferii w listopadzie? Uczniowie są już zmęczeni
- Young Leosia odpowiada na diss Fagaty. "Rozkładasz nogi w necie, żeby zarobić na prąd"
- FAZA zbezcześciła teren byłego obozu zagłady? "Brak kultury. To dzikusy"
- Young Leosia opowiedziała o swojej relacji z bambi. "Nie jest taka, jak kiedyś"
- Dziś jest TEN dzień. Dziewięć lat temu Littlemonster96 dotknęła Justina Biebera
- Wersow ZNOWU się tłumaczy. Tym razem z zakupu mieszkania





