Wymień prawo jazdy na bilet na pociąg

Oddaj prawo jazdy, wsiadaj w pociąg. Zupełnie za darmo

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.09.2023 14:15

Kilka niemieckich miast zaproponowało mieszkańcom nietypowy układ. Jeśli zrzekną się prawa jazdy, mogą bezpłatnie otrzymać Deutschlandticket - bilet na komunikację miejską po kraju.

Deutschlandticket to bilet na wszystkie środki transportu publicznego w całych Niemczech. Bilet kosztuje 49 euro za miesiąc. Ma skłonić naszych zachodnich sąsiadów do korzystania z transportu publicznego. W konsekwencji pomoże zredukować emisję CO2 przez samochody prywatne i ulżyć obywatelom w dobie wysokiej inflacji.

Kilka niemieckich miast i gmin oferuje Deutschlandticket niemal za darmo. Zainteresowani nie muszą nic płacić, a "jedynie" zrzec się prawa jazdy.

Wymień prawo jazdy na bilet na komunikację

Pójście na taki układ będzie miało poważne konsekwencje. Zrzeczenie się prawa jazdy oznacza, że dokument traci ważność. Kierowca, który będzie chciał wrócić za kółko po wygaśnięciu subskrypcji na Deutschlandticket, będzie musiał ponownie przejść kurs od podstaw, włącznie z nauką jazdy i egzaminami.

Jednym z miast oferujących darmowy Deutschlandticket jest Lubeka. Propozycja podobno cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Powiat Ennepe-Ruhr również informuje o "świetnym odzewie" na ofertę. Do miast, które oferują wymianę prawa jazdy na bilet, zaliczają się też Dortmund, Leverkusen czy Bonn.

Początkowo pomysł wymiany prawa jazdy na Deutschlandticket był skierowany tylko do seniorów. Według statystyk osoby starsze są w największym stopniu narażone na wypadki drogowe. Pionierem było miasto Ulm, które już 2013 r. zaoferowało osobom powyżej 63. roku życia roczny bilet na transport publiczny pod warunkiem, że zrezygnują z prawa jazdy.

Źródło: Die Welt

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0