Aktywiści Ostatniego Pokolenia oblali warszawską syrenkę

Warszawska syrenka oblana. Aktywiści Ostatniego Pokolenia w akcji

Źródło zdjęć: © Małgorzata Paczka / Materiały prasowe
Natalia Witulska,
01.04.2024 17:00

W poniedziałek 1 kwietnia działacze z grupy Ostatnie Pokolenie po raz kolejny oblali warszawską syrenkę. Wszystko po to, aby pokazać, że nigdy nie zaprzestaną organizować swoich akcji. Pomnik zalano wiadrami wody.

Ostatnie Pokolenie to organizacja aktywistów klimatycznych z Niemiec, Włoch oraz Austrii. Należące do niej ludzie działają na terenie całej Europy. Zależy im na tym, aby rządy we wszystkich państwach zrozumiały, że kryzys klimatyczny jest prawdziwy i trzeba coś z tym zrobić. Regularnie organizują różne kontrowersyjne akcje, aby media o nich mówiły. W poniedziałek 1 kwietnia z okazji śmigusa-dyngusa oraz prima aprilis oblali wodą warszawską syrenkę.

W akcji lania wodą warszawskiej syrenki aktywiści chcieli nawiązać do poprzednich aktywności. W przeszłości polewali bowiem pomnik farbami, aby zwrócić uwagę władz stołecznego miasta na to, jak wielki jest kryzys klimatyczny oraz humanitarny na całym świecie. Media rozpisywały się o działaczach często krytykując ich podejście do nagłaśniania ważnych spraw.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia oblali syrenkę w Warszawie

"Dziś rano Pomnik Syrenki na warszawskich bulwarach został ponownie oblany przez dwóch członków Ostatniego Pokolenia. Tym razem to tylko woda. Działacze wykorzystują dzień psikusów, aby pokazać, że mimo krytyki ich głośnych akcji z początku marca, nie zamierzają się zatrzymywać" - czytamy w informacji prasowej aktywistów Ostatniego Pokolenia.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

- Jesteśmy Ostatnim Pokoleniem, które ma dość wody, żeby bawić się w śmigus-dyngus. Koniec tej zabawy, Wisła wysycha, syrenki wyginą i nie będzie wody w kranach. Czas na poważne działania i inwestycje w transport publiczny. Żadnych nowych autostrad, bilet miesięczny na cały kraj za 50 złotych - krzyczał Krzysztof Matejak, działacz organizacji po tym, jak oblano pomnik.

Aktywiści oblali warszawską syrenkę
Aktywiści oblali warszawską syrenkę (Małgorzata Paczka , Materiały prasowe)

Warszawska syrenka oblana wodą

- Po oblaniu warszawskiej Syrenki farbą spotkaliśmy się z tysiącami głosów krytyki. Nazywa się nas wandalami i zarzuca się nam, że swoimi działaniami zniechęcamy ludzi do walki o klimat. [...] Jesteśmy na skraju zapaści społecznej, od tego, co zrobimy dzisiaj, zależy los ludzkości. Petycje, marsze i negocjacje zawiodły, więc musimy posuwać się do działań, które skutecznie zaalarmują społeczeństwo. Oblanie Syrenki farbą właśnie taki efekt osiągnęło - powiedziała w rozmowie z mediami rzeczniczka organizacji Julia Keane.

Aktywiści oblali warszawską syrenkę
Aktywiści oblali warszawską syrenkę (Małgorzata Paczka , Materiały prasowe)

- Mamy poważny problem z transportem. W ciągu ostatnich 20 lat emisje z transportu drogowego w Polsce wzrosły o 77 proc. Jest to sektor, w którym najszybciej rosną emisje gazów cieplarnianych, a powinny już spadać. Domagamy się, aby rząd poważnie zajął się tym tematem. Dla klimatu, a przede wszystkim dla ludzi, bo miliony Polaków zmaga się z wykluczeniem transportowym. Rząd planuje gigantyczny rozwój autostrad, a tymczasem powinniśmy iść w zupełnie przeciwnym kierunku. [...] Żądamy przekazania 100% środków planowanych na nowe autostrady na transport publiczny oraz biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju - mówi Julia Keane.

Na spełnienie postulatów aktywiści dali premierowi Donaldowi Tuskowi czas do niedzieli 7 kwietnia. Zapowiadają, że jeżeli nie zostaną spełnione, w kwietniu po raz kolejny wyjdą na ulicę w całym kraju.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 18
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 11
Piś Miś,zgłoś
Wody podziemnej zdatnej do picia przybywa w Polsce o czym można przeczytać w najnowszych badaniach hydrologicznych ! Ubywa wody w rzekach, które nie nadają się bez oczyszczenia do picia a niektóre z rzek nie nadają się też do oczyszczania z nich wody !!!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Nie ma ekologów są tylko ekoterroryści
Odpowiedz
11Zgadzam się2Nie zgadzam się
cynik,zgłoś
Dobrze, że są ostatni. Głupota nie powinna się rozmnażać.
Odpowiedz
12Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 13