Just Stop Oil. Aktywiści oblali farbą uniwersytety w Wielkiej Brytanii
Działania grupy Just Stop Oil są trudne do przeoczenia. Aby zwrócić uwagę na problem pozyskiwania ropy naftowej, aktywiści oblali farbą pięć uczelni wyższych na terenie Wielkiej Brytanii.
Działania aktywistów grupy Just Stop Oil są znane na całym świecie. Dopiero co przerwali przebieg sztuki "Les Misérables" w teatrze na londyńskim West Endzie, a już zakończyli kolejną akcję zwracającą uwagę na problem pozyskiwania ropy i gazu. Najnowszy pomysł grupy będzie zapamiętany na długo.
Podobne
Pomarańczowa farba na budynkach uniwersyteckich
Aktywiści Just Stop Oil za pomocą specjalnych gaśnic spryskali farbą w sumie sześć uczelni wyższych na terenie Wielkiej Brytanii. Oberwało się uniwersytetom w Oxford, Exter, Birmingham, Sussex, Falmouth, a także King's College w Londynie. Działania miały miejsce 10 października 2023 r.
Działania organizacji mają na celu zmuszenie brytyjskiego rządu do natychmiastowego zatrzymania planowanych nowych projektów naftowych i gazowych. Dodatkowo aktywiści chcą nakłonić pracowników naukowych i studentów do udziału w marszu z Just Stop Oil w Londynie w listopadzie tego roku.
Akcja rozwijała się wielotorowo
Około godz. 12.00, 10 października 2023 r., Arthur Clifton, absolwent literatury angielskiej z Uniwersytetu Exeter, użył gaśnicy, aby pomalować filary UCL na pomarańczowo. W tym samym czasie dwóch studentów z uniwersytetów w Exter i Falmouth zaatakowało kolejne budynki na kampusie Penryn: Ethan Paul, absolwent inżynierii energii odnawialnej z Uniwersytetu Exeter, za pomocą wiader i rozpylaczy zamalował budynek Stella Turk Uniwersytetu Exeter, a Holly Astle, absolwentka ilustracji z Uniwersytetu Falmouth, pomalowała biuro rektora - budynek The Link.
Prysznic z farby nie ominął także bibliotek Uniwersytetu w Sussex oraz Uniwersytetu Birmingham. Działacz Just Stop Oil Arthur Clifton powiedział przed rozpoczęciem akcji: "Nie mogę bezczynnie stać z przerażeniem i nic nie robić, gdy moje całe pokolenie jest sprzedawane dla krótkoterminowego zysku. Zastanawiam się, jak długo potrwa, zanim moja 10-letnia siostra będzie musiała stawić czoła brakowi żywności i przemocy, z jaką już teraz zmaga się wielu ludzi na całym świecie w wyniku załamania społecznego spowodowanego zmianami klimatycznymi."
W dalszej części przemówienia podkreślił, dlaczego atak farbą dotyka uczelni wyższych: "Uniwersytety mają rozwijać i chronić swoich studentów i młodych ludzi, ale zamiast tego wysyłają nas na stos. Badania naukowe zostały przeprowadzone i nie mogą być bardziej jasne. Jeśli te instytucje posłuchałyby swoich pracowników, wiedziałyby, jak istotne jest natychmiastowe zatrzymanie wszystkich nowych licencji na wydobycie ropy naftowej i gazu. Zamiast tego przyjmują miliony funduszy od korporacji naftowych i gazowych."
Powodem akcji są ujawnione dane na temat zysków uczelni w związku z paliwami kopalnymi. Brytyjskie uniwersytety od 2022 r. zyskały 40 mln funtów. Darczyńcami są fundusze związane z paliwami kopalnymi. Najwięcej zyskał Uniwersytet w Exeter. Uczelnia od 2022 r. otrzymała 14 700 000 funtów.
Źródło: Just Stop Oil
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- Czym jest Labubu? Wszystko, co musisz wiedzieć o maskotkach
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Bagi testuje okulary do ściągania. "Normalnie mi się wyświetla tekst"
- OG Kamka zaczepiła publicznie Fagatę. Szybko dostała odpowiedź