Premier Kanady walczy z zaimkami

Walczy z zaimkami w szkołach. Organizacje LGBT protestują

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
29.09.2023 15:00

Placówki edukacyjne powinny zapewniać uczniom inkluzywność oraz bezpieczne i przyjazne środowisko do nauki i rozwoju. Polska nie jest jedynym krajem, który w tym aspekcie zawodzi mniejszości.

Mniejszości LGBT w wielu krajach wciąż mierzą się z prześladowaniem i muszą walczyć o równe prawa. Tyczy się to m.in. Polski, gdzie procedura tranzycji obejmuje m.in. pozwanie własnych rodziców o ustalenie płci. Problematyczna bywa także nomenklatura osób niebinarnych i transpłciowych w szkołach i placówkach edukacyjnych.

Przypominamy, że Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu chciał zapewnić studentom traktowanie ich w zgodzie z ich tożsamością płciową. Wyborowi przez notabene dorosłych ludzi imienia oraz preferowanych zaimków sprzeciwiła się małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak. Ostatecznie zarządzanie zostało zbombardowane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu musiał wycofać się z wcześniejszej deklaracji.

Kanada wcale nie taka inkluzywna. Premier walczy z zaimkami

Podobny konflikt toczy się w Kanadzie. Premier prowincji Saskatchewan Scott Moe oświadczył, że zamierza przeciwstawić się blokadzie przez sąd tzw. Parental Inclusion and Consent Policy (polityki rodzicielskiego uczestnictwa i zgody - przyp. red.) i że zamierza wykorzystać niejasny zapis w Konstytucji, aby obalić decyzję biegłego.

W prowincji Saskatchewan w sierpniu weszło w życie prawo, które nie pozwala nauczycielom na używanie wobec uczniów poniżej 16. roku życia wybranych przez nich zaimków oraz imienia, jeśli rodzic nie wyraził na to zgody. Organizacje LGBT protestują przeciwko polityce obranej przez Scotta Moe, twierdząc, że jego działania nie są zgodne z konstytucją. Premier odbija piłeczkę, zasłaniając się "klauzulą niezależności" oraz poparciem "większości mieszkańców i rodziców" regionu. Można z niej skorzystać raz na pięć lat, by wystosować prawo, które może stać w opozycji do Kanadyjskiej Karty Praw i Wolności.

Premier Kanady walczy z zaimkami
Premier Kanady walczy z zaimkami (canva)

Kanada w ogniu? Stosunek do społeczności LGBT punktem zapalnym

Saskatchewan to kolejny region, który zdecydował się zradykalizować swoją politykę wobec osób LGBT. Podobna decyzja zapadła kilka miesięcy wcześniej w Nowym Brunszwiku. W wielu kanadyjskich miastach odbywają się protesty przeciwko inkluzywnej edukacji, aczkolwiek aktywiści LGBT organizują kontrprotesty. W kilku miastach doszło nawet do zatrzymań m.in. w Ottawie, Halifaksie, Vancouver i Victorii.

Źródło: bbc.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
normalna myszka,zgłoś
Starają się postawić świat na głowie , a tu wańka wstańka. Nie da się !
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Nowy,zgłoś
Polski to piekna jezyka. Aktywiszcze nawet ma. I psa. I kota. Piekna robota. Z wszystkiego sie z czasem wyrasta- to wiedza juz od Piasta...
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
zenek,zgłoś
Ludzie się budzą, odrzucają chorą i absurdalną neomarksistowską ideologię gender. Już siłą politpoprawności nie narzucicie - normalnych ludzi jest więcej.
Odpowiedz
12Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7