Unia wypowiada wojnę przedsiębiorcom. Przestaną w końcu szkodzić?
Parlament Europejski pracuje nad dyrektywą, która w końcu ograniczy szkodliwe działanie wielkich firm. Czy to koniec niewolniczej pracy dzieci i wyzysku?
Frustrujecie się czasem, bo segregujecie śmieci, używacie papierowych słomek i wielorazowych butelek na wodę, a firmy i tak mają gdzieś ocieplenie klimatu? Niedługo może się to zmienić.
Podobne
- Futuro Vegetal - kim są aktywiści klimatyczni, którzy oblewają się krwią?
- Oskar Szafarowicz jest na nie. "Nie dla unijnej eko-ideologii!"
- Nowe reguły w lotnictwie w UE. Coś dla fanów teorii spiskowych?
- Szafarowicz uderza w Tuska. Czym jest Nature Restoration Law?
- "Już się w Polsce pojawia". Eksperci o pladze szarańczy
Parlament Europejski pracuje nad dyrektywą Corporate Sustainability Due Diligence (CSDDD), która miałaby wziąć pod lupę biznesy. Jeśli wejdzie w życie, przedsiębiorcy nie tylko będą musieli zacząć dbać o klimat, ale i zostaną zmuszeni do zaprzestania wykorzystywania dzieci w pracy.
Koniec z niewolniczą pracą dzieci dzięki dyrektywie Europejskiej?
Jak podaje Zielona Interia, jedynie 37 proc. firm w Unii Europejskiej poddaje się kontroli w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw człowieka. Spora część dostawców nie wie również, skąd dokładnie pozyskiwane są ich produkty - jedynie 16 proc. firm w UE decyduje się na audyt całego łańcucha dostaw.
Jak się pewnie domyślacie, nie wszystkie biznesy w odpowiedni sposób podchodzą do produkcji. Dochodzi nie tylko do naruszania środowiska poprzez wycinkę lasów, ale i wyzysku pracowników czy najmłodszych. Nie muszę chyba nikomu przypominać o zatrudnionych w Shein osobach, które pracują po 18 godzin dziennie i nie mają czasu na mycie włosów, więc robią to w przerwie na lunch.
W związku z tym Unia Europejska od 2022 r. pracuje nad dyrektywą, która zmusi biznesy do troski o klimat i poszanowanie praw ludzi. Na początku czerwca Parlament Europejski dokonał pewnych zmian w dokumencie, dzięki czemu planeta będzie chroniona w jeszcze lepszy sposób.
Firmy będą musiały nie tylko ujawniać, jak wpływają na środowisko i w jaki sposób szanują prawa człowieka. Zostaną również zobligowane do eliminowania i zapobiegania takim działalnościom jak: niewolnictwo, utrata różnorodności biologicznej czy wyzysk dzieci.
Jeśli chodzi o kryzys klimatyczny, biznesy będą musiały przedstawić plany długo- i krótkoterminowy, które przyczyniłyby się do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia C. Będą musiały również współpracować z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka. Wprowadzony zostanie również mechanizm skarg.
Kiedy UE ograniczy możliwości przedsiębiorców?
Nie chodzi tylko jednak o wpływ samej produkcji na środowisko. Firmy będą zobowiązane do monitorowania całego łańcucha dostaw m.in. dystrybucji i transportu. Firmy, które nie zastosują się do dyrektywy, będą musiały liczyć się z karą o wysokości co najmniej 5 proc. ich globalnego obrotu. Ich towary będą mogły zostać również usunięte z rynku.
Zmiany będą obejmowały 15 tys. największych firm działających na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy to również tych biznesów, które nie mają siedziby w Europie, ale prowadzą tu działalność. Może to oznaczać, że taki Shein, który swój magazyn ma we Wrocławiu, również będzie podlegał pod te ograniczenia.
Przepisy zaczną obowiązywać po trzech lub czterech latach od wejścia w życie dyrektywy. Oznacza to, że jej realne oddziaływanie zobaczymy bliżej 2028 r., czyli dość późno. Ostateczny kształt i zapis dyrektywy mamy poznać pod koniec tego roku.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku