Ukraińcy mają przywileje. Rynek pracy traktuje ich lepiej od innych imigrantów
Imigranci z Ukrainy są w Polsce grupą o wysokiej aktywności zawodowej. Przybyszom z innych państw nie oferuje się tak atrakcyjnych warunków pobytu.
Większa część osób, które wyemigrowały z Ukrainy do Polski, jest aktywna zawodowo. Agencja zatrudnienia EWL, Fundacja EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziły badania, które dowodzą, że 78 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce posiada tu pracę. Ponad 50 proc. służy finansowym wsparciem rodzinie, która pozostała za granicą.
Podobne
- Jakość pracy w Polsce dramatycznie niska. Na tle UE jest fatalna
- Rynek pracy oczami młodych. Czy rzeczywistość sprostała oczekiwaniom?
- Apel Ukraińca. "Nie zbierajcie w Polsce truskawek za 15 zł za godzinę"
- Szukała pracy po studiach. Dramat, jaką dostała odpowiedź
- Zmiana pracy to same plusy? Łatwiej o większą podwyżkę
Mimo wysokiej aktywności zawodowej imigrantów ze wschodu, większość z nich nie wykonuje pracy związanej ze swoim wykształceniem. Raport EWL wskazał, że chociaż więcej niż połowa badanych posiada dyplom uczelni wyższej, tylko jedna na trzy osoby jest zatrudniona na stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom.
Praca poniżej kompetencji. Problem imigrantów z Ukrainy, Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu
Zatrudnienie niezgodne z kierunkowym wykształceniem lub po prostu poniżej nabytych umiejętności to przeszkoda zarówno dla Polaków mieszkających w Polsce, jak i imigrantów zza granicy.
Unijny raport konsorcjum dziewięciu państw udowodnił jednak, że europejscy migranci mają szansę na lepszy start niż młodzi ludzie spoza Europy. Migranci z dalszych części świata są znacznie bardziej narażeni na życie w biedzie.
Ryzyko ubóstwa dotyczy ok. 19 proc. emigrantów z Europy, ale już 37 proc. migrantów z Afryki i Azji. Jest to powiązane z mniejszą tendencją do szukania zatrudnienia, na co z kolei wpływają różnice w traktowaniu przybyszy spoza Starego Kontynentu.
Równe prawa migrantów sprzyjają aktywności zawodowej
Prof. Izabela Grabowska, koordynatorka polskiej części międzynarodowego badania z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością Akademii Leona Koźmińskiego, wyjaśnia owe nierówności.
Opisuje, że Ukraińcy w Polsce posiadają prawo do wsparcia socjalnego oraz mają możliwość skorzystania z usług doradcy zawodowego. Tych przywilejów pozbawieni są inni migranci, m.in. przybysze z Afganistanu, Turcji czy Armenii.
Pracownicy urzędów oraz różnych organizacji społecznych nie mogą równo traktować wszystkich imigrantów. Państwo nie zapewniło instrumentów, które wspierałyby ich na identycznym poziomie.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Popularne
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Problemy z filmem sanah? "Odwołali wszystkie seanse i dali voucher"
- Vibez Creators Awards za nami. Kto otrzymał nagrody?
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Raper waży ponad 200 kg. Zdjęcie z dziewczyną niepokoi fanów
- Kolejny viral córki Andziaks. "Pała na wysokości"
- Streamer Awards 2024: iShowSpeed triumfuje jako Streamer Roku