Ujawnili zarobki księdza w szpitalu. Sprawa dotarła do NSA
Trzy lata trwało wydobycie informacji o zarobkach kapelana w szpitalu w Bolesławcu. Mimo że poziom wynagrodzeń w instytucjach państwowych jest informacją publiczną.
W 2020 r. redakcja lokalnego portalu istotne.pl zapytała dwa szpitale w Bolesławcu w woj. dolnośląskim o zarobki i czas pracy zatrudnionych w placówkach księży. Szpital powiatowy od razu udzielił odpowiedzi, natomiast odmówiła jej dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych - Janina Hulacka.
Podobne
- Smolasty w szpitalu. "Dzięki za szczerą troskę"
- Absurd w polskim szpitalu. Opieka pielęgniarek usługą premium?
- CBA szuka ludzi do pracy. Wymagania: średnia ocen 4,7 albo piątka z obrony (xd)
- Skoczył na bungee w trumnie. Co go zachęciło?
- Gościni skrytykowała baristki. Pracownicy w ramach buntu założyli staniki
Szpital nie chciał ujawnić zarobków księdza
Szpital wojewódzki oświadczył, że: "udostępnienie informacji na temat parafii, wynagrodzenia (w sytuacji, gdy na danym stanowisku jest jeden pracownik), a także liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu przez pracownika niebędącego osobą publiczną mogłoby stanowić naruszenie prywatności takiego pracownika".
Redaktor naczelny istotne.pl złożył skargę na nieudostępnienie informacji publicznej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu. Krzysztof Gwizdała argumentował, że konieczność udostępnienia informacji wynika z zapisanej w polskim prawie zasady jawności finansów publicznych.
Sędziowie WSA oddalili skargę. Uznali, że nie było możliwości zanonimizowania danych żądanych we wniosku przez Krzysztofa Gwizdałę. Według orzeczenia WSA kapelan zatrudniony w szpitalu nie może być uznany za osobę pełniącą funkcję publiczną.
W 2021 r. do sprawy dołączyło stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. To organizacja pozarządowa zajmująca się jawnością i dostępem do informacji publicznej. Watchdog złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Ten uchylił wyrok WSA i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
W uzasadnieniu NSA poinformował m.in.: "fakt, że w szpitalu jest zatrudniony tylko jeden ksiądz nie może być podstawą ograniczenia dostępu do informacji o wydatkowanych środków publicznych".
Zarobki kapelanów w placówkach państwowych są jawne
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu ponownie rozpatrzył skargę. Uchylił dwa punkty z decyzji dyrekcji szpitala. 8 listopada 2023 r. Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu przesłał redakcji istotne.pl informację o zarobkach księdza: "Miesięczne wynagrodzenie, jakie otrzymywał kapelan na dzień 30.11.2020 r. wynosiło 2 464,50 zł. Jednocześnie informuję, że kapelan w miesiącu listopadzie 2020 r. przepracował 108 godzin".
Informując o wygranej w dostępie do publicznej informacji, portal istotne.pl przypomniał: "listopad 2020 r. był czasem pandemii, odwiedziny w szpitalach były mocno ograniczone". Portal zastanawia się, w jaki sposób kapelan zdołał przepracować 108 godzin w czasie, gdy do chorych nie byli dopuszczani nawet najbliżsi.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Źródło: istotne.pl
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół