Jak przyjmować uchodźców z Ukrainy w swoich domach? Poradnik HumanDoc radzi, jak robić to rozsądnie
Do goszczenia osób z Ukrainy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jeśli zdecydowaliście się przyjąć uchodźców pod swój dach, powinniście przeczytać bardzo dobry i empatyczny poradnik HumanDoc.
Wiele osób zaangażowało się w pomoc osobom z Ukrainy. Uchodźcy mogą liczyć na nasze wsparcie, a o tym, jak mądrze to robić w tej chwili, już pisaliśmy. Część z nas jednak zdecydowała się też na przyjęcie Ukraińców pod swój dach.
Podobne
- Jak teraz pomagać Ukrainie? Zamiast ubrań lepiej dorzucić się do zbiórek: "To nie sprint, to maraton"
- "Oddają" uchodźców, których przyjęli pod swój dach. Niektórych pomaganie przerosło
- Rossman wycofuje rosyjskie produkty ze swoich sklepów. Do akcji dołącza też Kontigo
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspiera uchodźców z Ukrainy i przyjmuje ich na zajęcia
- W Ukrainie wojna, w Mediolanie Fashion week. Branża mody udaje, że nic się nie stało
Warto się jednak do tego momentu przyjęcia uchodźcy w swoich progach odpowiednio przygotować. Fundacja HumanDoc stworzyła specjalny poradnik, który ma wesprzeć osoby goszczące Ukraińców. Przygotowała go psycholożka i psychotraumatolożka, Katarzyna Podleska.
To, co robisz, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki Twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory.
Daj przestrzeń
Przede wszystkim musimy pamiętać, że osoby, które przyjmujemy pod swój dach, mają za sobą naprawdę ciężkie przeżycia. Dobrze więc dać im trochę przestrzeni. Mogą być zwyczajnie tak bardzo zmęczone, że nie będą miały siły na jakąkolwiek rozmowę. Pozwólcie więc im odetchnąć.
Poradnik zwraca też uwagę na podstawowe sprawy, które mogą nam trochę umknąć w trakcie przygotowań. Warto wcześniej pomyśleć np. o szafkach dla uchodźców, zdecydować który pokój lub jakie miejsce będzie dla nich dostępne. Jeśli tylko macie taką możliwość, przygotujcie im pościel czy ręczniki. Gdybyście gościli np. kobietę, wskażcie jej też, gdzie znajdzie np. podpaski, gdyby ich potrzebowała.
Pamiętajcie też, by spokojnie oprowadzić ich po domu, wyjaśnić, co gdzie się znajduje. Jeśli możecie, to podajcie im hasło do Wi-Fi, bo mogą np. chcieć skontaktować się z osobami, które zostały w Ukrainie. Z poradnika dowiedziecie się też, jak np. komunikować się z uchodźcami. Pomocne mogą okazać się też podstawy cyrylicy, więc zerknijcie np. na tę infografikę.
Troska o zdrowie psychiczne
W poradniku znajdziecie też informacje dotyczące tego, jak komunikować się z osobami, które mogą mieć objawy Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD). Dowiecie się też, jak pomagać osobom ze specjalnymi potrzebami np. kobietom w ciąży i dzieciom.
Twórcy przypominają też, byśmy w tym wszystkim nie zapomnieli też o dbaniu o swoje zdrowie. Całość poradnika możecie pobrać na stronie fundacji. Pamiętajcie, że dobre pomaganie to mądre pomaganie i warto się do takiej sytuacji odpowiednio przygotować!
Źródło: HumanDoc
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- IShowSpeed zapowiedział powrót do Polski. Dlaczego jesteśmy na jego liście?