jak gościć uchodźców z Ukrainy

Jak przyjmować uchodźców z Ukrainy w swoich domach? Poradnik HumanDoc radzi, jak robić to rozsądnie

Źródło zdjęć: © HumnaDoc, Instagram.com, jezykowe_kontrowersje
Anna RusakAnna Rusak,01.03.2022 14:05

Do goszczenia osób z Ukrainy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jeśli zdecydowaliście się przyjąć uchodźców pod swój dach, powinniście przeczytać bardzo dobry i empatyczny poradnik HumanDoc.

Wiele osób zaangażowało się w pomoc osobom z Ukrainy. Uchodźcy mogą liczyć na nasze wsparcie, a o tym, jak mądrze to robić w tej chwili, już pisaliśmy. Część z nas jednak zdecydowała się też na przyjęcie Ukraińców pod swój dach.

Warto się jednak do tego momentu przyjęcia uchodźcy w swoich progach odpowiednio przygotować. Fundacja HumanDoc stworzyła specjalny poradnik, który ma wesprzeć osoby goszczące Ukraińców. Przygotowała go psycholożka i psychotraumatolożka, Katarzyna Podleska.


To, co robisz, jest jedną z najbardziej praktycznych form pomocy, jaką możesz udzielić osobom uciekającym z własnego kraju przed wojną i znajdujących się w kryzysie. To dla nich ogromna tragedia i trauma. Dzięki Twojemu wsparciu te rodziny lub osoby indywidualne znajdą opiekę i wytchnienie, podczas gdy będą próbować przywrócić swoje życie na właściwe tory.

- HumanDoc
trwa ładowanie posta...

Daj przestrzeń

Przede wszystkim musimy pamiętać, że osoby, które przyjmujemy pod swój dach, mają za sobą naprawdę ciężkie przeżycia. Dobrze więc dać im trochę przestrzeni. Mogą być zwyczajnie tak bardzo zmęczone, że nie będą miały siły na jakąkolwiek rozmowę. Pozwólcie więc im odetchnąć.

Poradnik zwraca też uwagę na podstawowe sprawy, które mogą nam trochę umknąć w trakcie przygotowań. Warto wcześniej pomyśleć np. o szafkach dla uchodźców, zdecydować który pokój lub jakie miejsce będzie dla nich dostępne. Jeśli tylko macie taką możliwość, przygotujcie im pościel czy ręczniki. Gdybyście gościli np. kobietę, wskażcie jej też, gdzie znajdzie np. podpaski, gdyby ich potrzebowała.

Pamiętajcie też, by spokojnie oprowadzić ich po domu, wyjaśnić, co gdzie się znajduje. Jeśli możecie, to podajcie im hasło do Wi-Fi, bo mogą np. chcieć skontaktować się z osobami, które zostały w Ukrainie. Z poradnika dowiedziecie się też, jak np. komunikować się z uchodźcami. Pomocne mogą okazać się też podstawy cyrylicy, więc zerknijcie np. na tę infografikę.

trwa ładowanie posta...

Troska o zdrowie psychiczne

W poradniku znajdziecie też informacje dotyczące tego, jak komunikować się z osobami, które mogą mieć objawy Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD). Dowiecie się też, jak pomagać osobom ze specjalnymi potrzebami np. kobietom w ciąży i dzieciom.

Twórcy przypominają też, byśmy w tym wszystkim nie zapomnieli też o dbaniu o swoje zdrowie. Całość poradnika możecie pobrać na stronie fundacji. Pamiętajcie, że dobre pomaganie to mądre pomaganie i warto się do takiej sytuacji odpowiednio przygotować!

trwa ładowanie posta...

Źródło: HumanDoc

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2