Tysiące nowych gatunków zagrożonych wyginięciem. Zaskakujący winowajca
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opublikowała aktualizację Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych. Są gatunki, które znalazły się na niej przez popularność w mediach społecznościowych.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała 28 czerwca najnowszą Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych. Opublikowana po raz pierwszy 1966 r. lista stara się zgromadzić wszystkie gatunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Na najnowszej liście znalazło się aż 163 040 gatunków, o 6 tys. więcej, niż zaledwie rok temu.
Podobne
- Katastrofa klimatyczna trwa. Tysiące ludzi bez dachu nad głową
- Groźny wirus jest już w Europie. To wina kryzysu klimatycznego
- Kryzys klimatyczny. Ekstremalne upały męczą świat
- "Czarne mamby" walczą z kłusownictwem. Kobiety chronią afrykańskie zwierzęta
- Skurczy się lista dziedzictwa kulturowego UNESCO? Skutki kryzysu klimatycznego
Liczba gatunków zagrożonych wyginięciem rośnie lawinowo
Za tak szybki przyrost gatunków na liście krytycznie zagrożonych IUCN obciąża odpowiedzialnością presję związaną ze zmianami klimatu, gatunkami inwazyjnymi i innymi aspektami działalności człowieka, takimi jak m.in. nielegalny handel i postępująca rozbudowa infrastruktury, wchodząca coraz głębiej w naturalne siedliska.
Za krytyczne zagrożenie jednej grupy roślin badacze winią media społecznościowe. Pochodzące z Chile kaktusy Copiapoa od dawna były pożądane jako rośliny ozdobne, napędzając nielegalny handel. Ten trend został wielokrotnie wzmocniony przez media społecznościowe, gdzie entuzjaści i handlowcy prezentują i sprzedają kaktusy.
Kaktusy z Chile padły ofiarą mediów społecznościowych
Według raportu aż 82 proc. gatunków tych kaktusów jest obecnie zagrożonych wyginięciem, co stanowi potężny skok z 55 proc. w 2013 r. IUCN stwierdziła, że jest spowodowany gwałtownym wzrostem popytu na chilijskie kaktusy w Europie i Azji jako gatunki ozdobne. Organizacja twierdzi, że przemytnicy i kłusownicy ułatwiający handel uzyskali zwiększony dostęp do roślin dzięki nowym drogom i rozbudowie osiedli mieszkalnych na obszarze Atacama.
Pablo Guerrero, członek grupy zajmującej się roślinami w ramach IUCN wyjaśnił: "Łatwo jest odróżnić, czy kaktusy copiapoa zostały pozyskane nielegalnie, czy wyhodowane w szklarni. Copiapoa od kłusowników mają szary odcień i są pokryte pylistym nalotem, który chroni rośliny na jednej z najbardziej suchych pustyń na Ziemi, podczas gdy rośliny uprawne wydają się bardziej zielone".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Zagrożone wyginięciem są słonie, gady i płazy
W aktualizacji z 2024 r. podkreślono również, że słoń azjatycki na Borneo jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Według analizy IUCN szacuje się, że na wolności żyje tylko około 1 tys. słoni borneańskich. Populacja zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich 75 lat, głównie z powodu ekstensywnego wyrębu lasów Borneo, który zniszczył znaczną część siedlisk słoni.
Lista ujawniła również "oszałamiający" spadek liczebności endemicznych gadów - jaszczurki olbrzymiej i jaszczurki zwinki - na Wyspach Kanaryjskich i Ibizie z powodu drapieżnictwa inwazyjnych gatunków węży. Płazy są najbardziej zagrożoną klasą kręgowców na Ziemi. 41 proc. gatunków żab, ropuch i salamander jest zagrożone wyginięciem według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych IUCN.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Crawly zakpił z zakazu. Nowe nagranie z popularnego miasta
- Krzysztof Ibisz ustępuje Julii Żugaj. Bardzo odpowiedzialna rola
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?