Trumny i urny to już przeszłość? Ekologiczna nowość na cmentarzu
Nagrobki uginające się od ciężaru kwiatów i zniczy są stałym elementem polskich cmentarzy. Mimo tego coraz więcej osób poszukuje sposobu, aby po swojej śmierci nie tworzyć kolejnych odpadów. Ludziom zainteresowanym neutralnym dla środowiska pochówkiem naprzeciw wychodzi pierwsza, w pełni ekologiczna krakowska nekropolia.
Wygląd cmentarzy różni się w zależności od kraju czy kultury. Amerykanie stawiają na białe, proste poziome lub pionowe płyty z zapisanym nazwiskiem zmarłego i datą zgonu. W Polsce ogromną popularnością cieszą się bogate pomniki wykonywane przez kamieniarzy. Ich wygląd zależny jest wyłącznie od kreatywności rodziny. Kamienne krzyże, portrety zmarłego, elementy kojarzone z jego zawodem czy pasją, wazony czy lampiony cieszą się niesłabnącą popularnością.
Mimo tego coraz więcej osób poszukuje form pochówku, które nie są szkodliwe dla Ziemi. Wynika to z ilości śmieci produkowanej w okresie świąt, zaraz po śmierci czy w święto zmarłych. Sztuczne wiązanki, znicze, lampiony i bukiety zalewają nekropolię, produkując tym samym tony odpadów. Gdzie jednak można dokonać pochówku zgodnego z naturą, nie łamiąc przy tym prawa?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
W Krakowie powstała nowoczesna nekropolia
Naprzeciw oczekiwaniom osób, którym marzy się ekologiczny pochówek, wyszedł cmentarz w Podgórkach Tynieckich w Krakowie. Na terenie nekropolii postawiono kwaterę "Drzewa Pamięci", w której pochówek będzie znacznie odbiegał od tradycyjnego pogrzebu. Wydzielona cyprysami przestrzeń o powierzchni 133 mkw. ma być miejscem, w którym spoczną osoby pochowane w ekologicznych, biodegradowalnych urnach, wykonanych z drewna bądź wikliny. Wejście do "Drzew Pamięci" prowadzi przez drewnianą furtkę.
Osoby pochowane w tym miejscu będą upamiętniane drewnianymi tabliczkami z imieniem i nazwiskiem lub kamieniem z wyrytymi danymi. Zakazane jest stosowanie betonu czy metalu. Osoby chcące złożyć kwiaty na grobach będą musiały postawić na żywe wiązanki lub rośliny w biodegradowalnych donicach. Znicze również muszą spełniać szereg norm.
Obecnie w "Drzewach Pamięci" jest miejsce na 135 grobów, jednak twórcy ekologicznego cmentarza nie wykluczają powiększenia terenu. Dzięki nowoczesnej nekropolii zmarli będą chowani bez zbędnego plastiku i zaśmiecania Ziemi, co pozytywnie wpłynie na ekosystem. Rozwiązanie to jest szczególnie potrzebne w Polsce, gdzie rozsypywanie prochów na tzw. polach pamięci jest nielegalne.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- "Diabeł morski" straszył u wybrzeży Teneryfy. Ryba skończyła marnie
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek