Szymon Zaparty homofobem? Chciałby "terapię, która leczy gejostwo"

Szymon Zaparty homofobem? Chciałby "terapię, która leczy gejostwo" [OPINIA]

Źródło zdjęć: © Instagram
Oliwia Ruta,
13.03.2024 16:45

Szymon Zaparty dodał szokujący filmik na TikToka. Influencer przyznał, że "naprawdę bym chciał, żeby były takie terapie, które leczą seksualność". Wielu internautów podziela jego zdanie. Dlaczego nawet żartobliwe zasugerowanie, że nieheteronormatywną orientację trzeba leczyć, jest szkodliwe?

Terapia konwersyjna to kontrowersyjna praktyka terapeutyczna, której celem jest zmiana orientacji seksualnej osób LGBTQ+ na heteroseksualną lub zmniejszenie skłonności do homoseksualności. Ta forma terapii jest powszechnie krytykowana przez organizacje medyczne i prawnicze, ponieważ uznaje się ją za szkodliwą, nieskuteczną oraz naruszającą prawa człowieka.

Metody stosowane w terapii konwersyjnej mogą obejmować różne techniki, takie jak terapia rozmów, modlitwa, medytacja, a nawet elektrowstrząsy. Terapeuci i liderzy religijni, którzy ją promują, często sugerują, że homoseksualność jest wynikiem zaburzenia psychicznego, które można i należy leczyć.

Terapia konwersyjna zakazana w wielu krajach

Cenione organizacje medyczne, takie jak Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne czy Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, stanowczo sprzeciwiają się terapii konwersyjnej. Swoje stanowisko argumentują tym, że jest ona etycznie nieakceptowalna oraz może prowadzić do szkód psychicznych i emocjonalnych u pacjentów - w tym do depresji, samobójstw czy utraty poczucia własnej wartości.

Szymon Zaparty homofobem? Chciałby "terapię, która leczy gejostwo"
Szymon Zaparty homofobem? Chciałby "terapię, która leczy gejostwo" (Canva)

Wiele krajów wprowadziło zakaz praktykowania terapii konwersyjnej. Powszechnie uznaje się ją za formę tortur i naruszenia praw człowieka. Zaleca się, aby osoby LGBTQ+ szukały wsparcia u terapeutów, którzy akceptują ich tożsamość seksualną oraz pomogą im zrozumieć i zaakceptować siebie.

Szymon Zaparty homofobem wewnętrznym?

Szymon Zaparty to popularny infuencer, który prowadzi kontent rozrywkowy na YouTube, TikToku oraz Instagramie. W internecie obserwują go setki tysięcy internautów. Youtuber co jakiś czas znika z mediów społecznościowych. Pierwszą dłuższą przerwę zrobił sobie po okresie pandemii koronawirusa. Przyznał wtedy, że izolacja źle wpłynęła na jego zdrowie psychiczne. W jednym z filmików powiedział: "Bardzo się odizolowałem od ludzi. Odzwyczaiłem się od kontaktu z innymi, bo była pandemia. Wszyscy się k*rwa sraliśmy, że jak wyjdziemy z domu, to umrzemy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

dlaczego wolę kobiety

Obecnie Zaparty w dalszym ciągu nie prowadzi regularnej aktywności w internecie. Bardzo spontanicznie wrzuca materiały na media społecznościowe. Niedawno z okazji Dnia Kobiet opublikował osobliwe życzenia na YouTube. W siedmiominutowym nagraniu wychwala płeć żeńską i ubolewa nad tym, że woli mężczyzn. Influencer zdradza, że od zawsze lepiej dogadywał się z kobietami: "rozmawiając i przebywając z wami czuję się dużo lepiej". Dodatkowo wyznaje, że kobiety są "bardziej empatyczne" i "opiekuńcze".

trwa ładowanie posta...

Youtuber nie zatrzymał się na jednym filmie. Postanowił ponownie odnieść się do tematu. 12 marca opublikował kontrowersyjne nagranie na TikToku, w którym stwierdził, że "Ja teraz nie żartuję. Naprawdę bym chciał, żeby były takie terapie, które leczą seksualność. Wiecie, gejostwo". Zaparty, jak sam zaznaczył, mówił absolutnie poważnie. Jako argumenty podał to, że: "Ja po prostu wolę kobiety praktycznie w każdym aspekcie. Pomijając ten jeden mały, to w praktycznie każdym".

Homofobia wewnętrzna jest szkodliwa

W zachowaniu influencera można wyczuć homofobię wewnętrzną, czyli zjawisko kiedy osoba homoseksualna jest homofobiczna wobec samego siebie. Uwewnętrzniona homofobia nie pochodzi z wnętrza, a jest rezultatem społecznych norm i uprzedzeń - czymś wyuczonym. Mimo że Zaparty zaznacza, że nie jest homofobem, to prezentowana postawa zdecydowanie na to wskazuje. Dodatkowo w nagraniu mówi, że: "chociaż, jak czasem widzę reprezentantów naszej społeczności, to jestem (homofobem - przyp. red.)".

trwa ładowanie posta...

Należy pamiętać, że orientacja seksualna to nie wybór, nie można jej zmienić niehumanitarnymi metodami. Każdy człowiek zasługuje na szacunek bez względu na preferencje. Rozprzestrzenianie tematu terapii konwersyjnej, nawet w żartach, jest mocno nie na miejscu. Żyjemy w kraju, który ocieka brakiem tolerancji. W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o miejsce przyjazne osobom LGBTQ+.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 37
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
xxxx,zgłoś
Autorce radze poczytać definicje ironii zanim napisze artykuł o kimś
Odpowiedz
10Zgadzam się1Nie zgadzam się
Daro,zgłoś
Rozumiem chłopa trochę. Ciężko trochę znaleźć fajnego chłopa do stałego szczęśliwego związku. Przez to wiele osób może się zniechęcić, a jeszcze jak jest się rozpoznawalnym to domyślam się, że jeszcze częściej trafia się na zj**ów. Mi ogólnie też lepiej rozmawia się z dziewczynami, a jestem gejem. A ciężko mieć znajomych gejów, bo któryś nakręci się na drugiego i wychodzą zgrzyty. Sam czasem mam wrażenie, że gdybym nie wolał facetów to nie byłbym teraz singlem.
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
Łohoho,zgłoś
Polecam autorce wyluzowanie i zaprzestanie szczucia na innych ludzi- świat będzie piękniejszy 😉
Odpowiedz
13Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5