RPO interweniuje w sprawie gmin wolnych od LGBT+

Te miejsca nadal są "strefami wolnymi od LGBT+". RPO interweniuje

Źródło zdjęć: © vibez / Canva, forum
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,07.12.2022 19:00

Pomimo wykluczenia z środków unijnych, decyzji Rady Europy, a nawet orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał uchwały samorządów o tzw. strefach wolnych od LGBT+, takie w Polsce wciąż funkcjonują. Według wyliczeń RPO, jest ich 36.

Spór o tzw. strefy wolne od LGBT+ trwa od ponad trzech lat. To wtedy kolejne samorządy, gdzie rady gmin czy powiatów składały się głównie z polityków nieprzychylnych osobom LGBT+, uchwalały specjalne dokumenty, które ustanawiały taką strefę. Oczywiście uchwała miała formę deklaracji światopoglądowej, a nie faktyczny zakaz wstępu takich osób na teren samorządu. Mimo to wiele środowisk podnosiło, że takie uchwały mają charakter dyskryminujący.

Strefy wolne od LGBT+ wciąż istnieją. Mimo decyzji UE i NSA

UE nie chce finansować projektów z gmin i powiatów, w których taka uchwała działała, powołując się na wartości UE, do których zaliczą się m.in. równość i poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszości.


Zaniepokojenie sprawą wyraziła Rada Europy i mnóstwo organizacji pozarządowych. Nawet polski Naczelnego Sąd Administracyjny (NSA) orzekł jednoznacznie, że te uchwały mają dyskryminujący charakter. Mimo to nadal w 24 gminach i 12 powiatach obowiązują takie uchwały. Sprawą postanowił zajęć się prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Warto dodać, że zanim doszło do orzeczenia NSA, obywatele próbowali pomocy szukać w  wojewódzkich sądach administracyjnych, ale te początkowo odrzucały skargi twierdząc, że uchwały stanowiska nie podlegają kontroli sądowej. NSA polecił jednak wojewódzkim sądom rozpatrzeć uchwały pod kontem merytorycznym, a na końcu w prawomocnych wyrokach stwierdzać, że mają one dyskryminujący charakter i powinny być unieważnienie.

Interwencja RPO w sprawie stref wolnych od LGBT+

1 grudnia na stronie internetowej RPO znalazła się informacja o tym, że prof. Wiącek chce zająć się samorządami, w których takie uchwały wciąż działają. Pod koniec listopada wysłał do włodarzy tych samorządów tak samo brzmiące pisma. W apelu do Starosty Lubelskiego, który można znaleźć na stronie internetowej RPO, pisze, że "dyskryminująca uchwała przyjęta przez Rad Powiatu w Lublinie – "Stanowisko Rady Powiatu w Lublinie z dnia 31 maja 2019 r. Powiat Lubelski wolny od ideologii «LGBT»"2 – do tej pory nie została uchylona".

RPO zwraca uwagę, że dalsze funkcjonowanie tej uchwały naraża mieszkańców powiatu na "na nierówne traktowanie, ale także utratę finansowego wsparcia dla samorządu ze środków unijnych". RPO apel kończy wezwaniem do podjęcia stosownych działań przez włodarzy.

Lista samorządów, w których w 2022 roku nadal funkcjonuje uchwała stref wolnych od LGBT

Gminy:

1. Gmina Gromnik

2. Gmina Końskowola

3. Gmina Łososina Dolna

4. Gmina Mełgiew

5. Gmina Mordy

6. Gmina Moszczenica

7. Gmina Ostrów Lubelski

8. Gmina Poniatowa

9. Gmina Potworów

10. Gmina Przeworsk

11. Gmina Stary Zamość

12. Gmina Szczytniki

13. Gmina Szerzyny

14. Gmina Świdnik

15. Gmina Trzebieszów

16. Gmina Tuszów Narodowy

17. Gmina Urzędów

18. Gmina Wilkołaz

19. Gmina Zakrzówek

20. Gmina Zwierzyniec

21. Gmina Zarzecze

22. Gmina Konstantynów

23. Gmina Kock

24. Gmina Jordanów

Powiaty:

1. Powiat jarosławski

2. Powiat kielecki

3. Powiat kolbuszowski

4. Powiat kraśnicki

5. Powiat leski

6. Powiat lubelski

7. Powiat łukowski

8. Powiat puławski

9. Powiat świdnicki

10. Powiat tomaszowski (woj. lubelskie)

11. Powiat włoszczowski

12. Powiat zamojski

*Listę stworzyłam na podstawie informacji ze strony internetowej RPO

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Miłośnik,zgłoś
Brawo za odwagę,
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się