Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze upodobały sobie to miejsce. 7-krotnie większe ryzyko ugryzienia

Źródło zdjęć: © Getty Images
Redakcja Vibez,
08.04.2024 20:45

Kleszcze są coraz bardziej aktywne, a to za sprawą ciepłej zimy i wilgotnej wiosny, które stworzyły dla nich idealne warunki do życia. Eksperci ostrzegają, że w tym roku możemy spodziewać się rekordowej ilości tych pajęczaków. Mimo naszych starań, aby uniknąć spotkania z nimi, istnieją miejsca, gdzie ryzyko zetknięcia się z nimi jest niezwykle wysokie.

Pytanie, jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieje metoda, która byłaby skuteczna w 100 procentach. Niemniej jednak warto znać miejsca, które są szczególnie niebezpieczne i które lepiej jest unikać.

Ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest nawet 7-krotnie większe w tym miejscu

Od dawna wiadomo, że kleszcze nie ograniczają swojej aktywności tylko do lasów. Atakują również w parkach, a nawet na osiedlowych trawnikach. W poprzednim sezonie, naukowcy z Polski i Słowacji zidentyfikowali miejsca, które są szczególnie niebezpieczne pod względem kontaktu z tymi stworzeniami.

Zespół ekspertów z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika i Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach, a także Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przeprowadził analizę aktywności kleszczy w Tatrach Wysokich na Słowacji i na równinach Krasu Słowackiego. Ich wnioski są niepokojące.

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Okazuje się, że ryzyko spotkania z nimi jest nawet 7-krotnie większe, kiedy spacerujemy wyznaczonymi ścieżkami leśnymi niż w gęstych zaroślach. Wynika to przede wszystkim z obecności dzikich zwierząt, które również korzystają z tych ścieżek. To właśnie one są głównym celem tych pajęczaków.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Niestety, obecnie niemal na całym terytorium Polski możemy spotkać kleszcze. Są jednak miejsca, gdzie ich populacja jest szczególnie liczna. Prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wskazał je w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Największą liczebność kleszczy obserwuje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim

-   Prof. Łukasz Adaszek

Jeśli planujemy wycieczkę do lasu lub parku, powinniśmy zadbać o odpowiedni strój, który zminimalizuje ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Ważne jest nie tylko obuwie z wysoką cholewką, ale również długie spodnie i bluzka z długimi rękawami. Dodatkową ochronę mogą zapewnić czapka i apaszka. Warto również zaopatrzyć się w środki, które odstraszają kleszcze.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
hahahaha,zgłoś
zwłaszcza czapka chroni przed kleszczami jak nic innego No chyba że ktoś chodzi na rękach przez zielsko
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się