Kleszcze wolą ludzi od psów. Szczególnie, gdy rosną temperatury
Badacze wykonali eksperyment naukowy. Wynika z niego, że kleszcze są ponad dwukrotnie bardziej chętne na zmianę preferencji żywieniowych z psów na ludzi, gdy temperatura wzrasta.
Naukowcy przeprowadzili dość oryginalne badanie. Zamknęli bowiem młodego badacza w jednym pudełku, a psa w drugim. Następnie uwolnili kleszcze, aby sprawdzić, kogo będą atakować chętniej.
Podobne
- Afrykańskie kleszcze dotarły do Polski. Czy jest się czego bać?
- Straszne, ile złapał kleszczy. Wystarczył krótki spacer
- Afrykańskie kleszcze atakują Europę. Roznoszą śmiertelną chorobę
- Wirusy zombi wracają do życia. Przebudziło je ocieplenie klimatu
- Zmiany klimatu wpływają na wszystko. Nawet na nasze żołądki
loKleszcze wolą ludzi od psów
Badanie przedstawiono na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH). Dzięki niemu zaobserwowano, że kleszcze szukające żywiciela za pomocą węchu, którego krwią mają się pożywić, były w stanie przemieszczać się po plastikowej rurce w kierunku psa lub człowieka.
Okazało się, że w momencie, w którym temperatura w laboratorium wzrosła z 23,3 do 37,8 stopni Celsjusza, jeden typ psiego kleszcza był szczególnie skłonny do przenoszenia swoich preferencji z psa w kierunku człowieka.
- Nasza praca wskazuje, że kiedy jest upalnie, powinniśmy być znacznie bardziej uważni na infekcje gorączką plamistą Gór Skalistych u ludzi. Odkryliśmy, że gdy temperatura wzrosła, kleszcze Rhipicephalus Sanguineus, które są nosicielami tej choroby, były 2,5 razy bardziej skłonne do żywienia się na ludziach niż na psach - powiedziała kierująca badaniami na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis School of Veterinary Medicine Laura Backus.
Naukowcy coraz częściej próbują uświadomić ludzi o chorobach przenoszonych przez kleszcze. Wynika to z faktu, że w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zachorowań na boreliozę wzrosła do około 30 tys. przypadków rocznie w USA. Zmiany klimatu powodują, że coraz więcej groźnych pajęczaków zaczyna pojawiać się w całej Europie, również w Polsce. Im cieplejsze lata, tym więcej niebezpiecznych dla ludzi oraz psiaków kleszczy.
- Zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że niezwykle ważne jest nadążanie za wieloma sposobami, w jakie mogą one zmienić i zintensyfikować ryzyko szerokiej gamy chorób zakaźnych. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do ich diagnozowania, leczenia i zapobiegania - powiedział Joel Breman, prezes ASTMH.
Źródło: ekologia.pl
Popularne
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Nowa dziewczyna Marcina Dubiela ma już chłopaka? Influencer w szoku
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- Wersow płacze w poduszkę? Szczera odpowiedź influencerki
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]