Afrykańskie kleszcze dotarły do Polski. Czy jest się czego bać?
Specjaliści z zakresu pajęczaków ostrzegają. W Polsce pojawiają się kolejne przypadki występowania afrykańskich kleszczy, które przenoszą niebezpieczne choroby, w tym gorączkę krwiotoczną. Czy faktycznie należy się bać?
Globalne ocieplenie objawia się na wiele różnych sposobów. Topniejące lodowce, pożary, susze, wzrost temperatury całej Ziemi. Różnica temperatur zmienia także zakres występowania różnych gatunków roślin oraz zwierząt, które dotychczas pojawiały się wyłącznie na stepach, pustyniach czy preriach. Ich obecność czasem jest niegroźna, w innych przypadkach może prowadzić do śmiertelnego niebezpieczeństwa.
Podobne
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Afrykańskie kleszcze dotarły do Polski
Polscy naukowcy z zakresu chorób pasożytniczych ostrzegają przed pojawiającym się w Polsce kleszczem z gatunku Hyalomma. To afrykańskie kleszcze, które do Europy trafiają przyczepione do żywicieli, którymi są ptaki. Dlaczego należy uważać na ogromne pajęczaki? Przenoszą one szereg niebezpiecznych chorób, w tym gorączkę krwotoczną, której śmiertelność wynosi aż 60 proc. Na chorobę nie istnieje żaden lek ani szczepionka.
Kleszcze wędrowne występują w Polsce od prawie 50 lat?
Czy jednak obecność kleszczy Hyalomma to problem wyłącznie współczesny? Youtuber Venomous Art tłumaczy, że kleszcze występowały w Polsce już w 1979 r., co potwierdza praca naukowa "Hyalomma Marginatum Koch, 1844 w Polsce - przykład zawleczania południowego kleszcza przez ptaki wędrowne", której autorem byli Krzysztof Siuda i Jacek Dutkiewicz. Od tego czasu kleszcze wędrowne pojawiają się w Polsce, jednak naukowcy jednoznacznie stwierdzają, że są to przypadki wynikające z podróży na ciele ptaka, a nie z tworzenia się skupisk gatunku pajęczaka w Polsce.
Druga praca naukowa potwierdzająca obecność kleszczy wędrownych w Polsce została opublikowana w 2010 r. Obecne poruszenie w związku z Hyalomma Marginatum wynika z badań naukowców, którzy chcą upewnić się, że niebezpieczne pajęczaki nie występują naturalnie w Polsce. Choć niepokój związany z przenoszonymi przez kleszcze chorobami jest uzasadniony, należy mieć na uwadze, że problem ich występowania w Polsce nie jest kwestią ostatnich kilku miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Afrykańskie KLESZCZE już w POLSCE? - FAKTY i MITY
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją