Strajk scenarzystów. Jest wstępne porozumienie
Po 146 dniach strajku Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Umowa ma trwać przez najbliższe trzy lata.
Od 2 maja 2023 r. trwał pierwszy w historii Hollywood strajk scenarzystów. Wszystko wskazuje na to, że zakończył się od w niedzielę 24 września. Oznacza to, że trwał aż 146 dni. Do jakiego porozumienia doszła WGA z wytwórniami filmowymi?
Podobne
- Propalestyńskie protesty w "Robloxie". Dzieci "walczą" o wolność
- Blake Lively pozywa Justina Baldoniego? Drama po filmie "It Ends With Us"
- Aktorka nie skorzystała z oferowanego wsparcia. Burza w internecie
- Producenci niszczą uprawy wina. Powodem jest generacja Z?
- Przypływ miłości ofiarą hejtu. Para jest viralem na TikToku
Informacja o porozumieniu między scenarzystami z głównymi wytwórniami filmowymi pojawiła się w niedzielę 24 września na stronie strajku WGA. Zostało podpisane po niemal pięciu miesiącach protestów.
Wstępne porozumienie WGA z wytwórniami filmowymi
"Osiągnęliśmy wstępne porozumienie w sprawie nowego MBA 2023 (Minimum Basic Agreement - minimalna umowa podstawowa), co oznacza zasadnicze porozumienie we wszystkich punktach umowy, z zastrzeżeniem opracowania jej ostatecznego. Z wielką dumą możemy powiedzieć, że jest to umowa wyjątkowa. Zapewnia znaczące korzyści i ochronę scenarzystom w każdym sektorze członkostwa" - czytamy w oświadczeniu Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.
WGA zaczęła protestować 2 maja 2023 r. Jej przedstawiciele domagali się wyższych wynagrodzeń, większej liczby zatrudnionych scenarzystów, zapisów dotyczących wykorzystywania sztucznej inteligencji podczas tworzenia seriali i filmów. Najbardziej zależało im jednak na stworzeniu systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.
Od połowy lipca do scenarzystów dołączyli wspierający ich aktorzy. Podwójny strajk w Hollywood oznaczał wstrzymanie prac nad wieloma filmami oraz serialami. Jak czytamy na rmf24.pl, straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów.
Jeśli strajk scenarzystów naprawdę dobiegnie końca, do telewizji można spodziewać się szybkiego powrotu programów typu talk show. To kwestia zaledwie kilku dni. Jeśli chodzi o seriale oraz filmy - tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Aktorzy nie skończyli protestować. Oznacza to, że scenarzyści wrócą do pracy już w przyszłym tygodniu, zaczną pracę nad przerwanymi produkcjami, ale na razie nie będzie komu w nich grać. Miejmy nadzieję, że porozumienie WGA przyspieszy również konsensus wśród środowiska aktorskiego.
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- Klaudia Sadownik zerwała z chłopakiem? Detektywi węszą kolejne rozstanie
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Bilety na ostatni koncert Quebonafide zupełnie za darmo. Wystarczy apka InPost
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- Salt Wave by Porsche. Easy life na festiwalu - balans między muzyką i chillem