"Netfliks Czarnka" ruszy na czas?

PiS i serwis dla młodzieży. Kiedy premiera MeduM - "TikToka Czarnka"?

Źródło zdjęć: © YouTube - Ministerstwo Edukacji i Nauki / YouTube
Natalia Witulska,
19.09.2023 15:45

W sobotę 30 września mija termin uruchomienia platformy MeduM. Kosztujący 29 mln rządowy serwis VOD dla młodzieży szkolnej nie wystartuje jednak wtedy, kiedy powinien.

W grudniu 2022 r. miał w Polsce zacząć działać serwis o nazwie MeduM. Minister edukacji i nauki dumnie zapowiadał rządową platformę, która w oczach szefa MEiN jest odpowiedzią na Max, Disney+ czy Amazon Prime.

Projekt planowo ma ruszyć w sobotę 30 września. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nie będzie to możliwe. Filmy, które mają być dostępne na MeduM, nie zostały jeszcze wyprodukowane. Co więcej, scenariusze do nich nie otrzymały akceptacji.

Przemysław Czarnek i rządowa platforma streamingowa

Jednym z powodów opóźnienia działania rządowej platformy MeduM ma być zmiana programowa nauczania szkolnego. Od początku roku szkolnego 2023/2024 zrezygnowano z przedmiotu podstaw przedsiębiorczości. Zastąpiono go biznesem i zarządzaniem. Jak donosi wyborcza.biz, w związku z tą zmianą podmiot, który dla MeduM miał tworzyć filmy do PP (stowarzyszenie Top 500 Innovators), poprosił NCBR o wydłużenie terminu.

- Złożyliśmy wniosek o przesunięcie harmonogramu i otrzymaliśmy zgodę na przesunięcie terminu oddania scenariuszy oraz 40 proc. filmów. 100 proc. filmów mieliśmy jednak dostarczyć do końca br. [...] W związku z brakiem akceptacji scenariuszy w drugiej połowie sierpnia złożyliśmy kolejny wniosek o przesunięcie harmonogramu i czekamy na jego rozpatrzenie - powiedziała w rozmowie z wyborcza.biz Joanna Szustakiewicz, prezeska zarządu stowarzyszenia Top 500 Innovators.

Opis, czym jest platforma MeduM
Opis, czym jest platforma MeduM (MEiN , gov.pl)

W takiej samej sytuacji jak Top 500 Innovators znajduje się inna platforma, która miała tworzyć dla MeduM filmy dotyczące edukacji artystycznej, Aktywne Biesiady. Jej pracownicy nie mogą rozpocząć produkcji filmowej, gdyż wciąż czekają na akceptację scenariuszy. NCBR tłumaczy, że zatwierdzenie dostarczonych pomysłów trwa tak długo przez ochronę danych osobowych młodzieży.

"Wydłużenie terminu związane jest z doprecyzowaniem wymagań technicznych i skoordynowaniem ich z wymaganiami przepisów dotyczących ochrony danych osobowych i świadczenia usług drogą elektroniczną na rzecz osób małoletnich" - czytamy w oświadczeniu dla wyborcza.biz.

Przypomnijmy, że projekt tak dumnie reklamowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka miał ruszać kilka razy. Początkowo premiera zaplanowana była na początek grudnia 2022 r., następnie przełożono ją na sierpień 2023 r., a ostatecznie na sobotę 30 września 2023 r. Najpewniej jednak ta data również zostanie zmieniona. Warto podkreślić, że rządowy projekt kosztował aż 29 mln zł. MeduM nie może zacząć działać od roku - co się stało z pieniędzmi, przeznaczonymi na jego rozwój?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2