Start-up międzypokoleniowy. Licealistka ma biznes z dziadkiem
Bee Healthy Honey to firma, którą Oliwia Myczkowska prowadzi razem z dziadkiem. Ich innowacyjne urządzenie pomaga ratować pszczoły zakażone groźnym pasożytem.
18-letnia Oliwia Myczkowska prowadzi biznes ze swoim 76-letnim dziadkiem prof. dr hab. Marianem Surowcem. Licealistka żartuje, że średnia wieku w ich start-upie pasuje do bardziej typowego wieku zakładania własnej firmy. Dynamiczny duet sprzedaje innowacyjne urządzenia Varroa Stopper, które za pomocą ultradźwięków zwalczają groźne roztocza pasożytujące na pszczołach.
Podobne
- Smog szkodzi bardziej niż myśleliśmy. Dane WHO niedoszacowane?
- Rewolucja w szpitalnym jedzeniu? Weganie zbierają podpisy
- Mężczyzna czy niedźwiedź? Kobiety wybierają to drugie
- Najlepsze superfoods? Znajdziesz je w każdym warzywniaku
- Weganie apelują do ministry zdrowia. Żądają zmian w szpitalnych posiłkach
Zaprzęgli ultradźwięki do zwalczania pasożytów
Jak większość dobrych pomysłów na biznes, firma Bee Healthy Honey powstała w odpowiedzi na konkretny problem, z którym mierzyli się jej założyciele. Myczkowska wyjaśniła w wypowiedzi dla portalu W Katowicach: "Historia emitera rozpoczęła się już w 2019 r., gdy na naszej pasiece w Katowicach spotkaliśmy się z pasożytem Varroa Destructor. Chcąc wyleczyć pszczoły, pragnęliśmy sięgnąć po odpowiedni specyfik. Niestety, okazało się wówczas, że na rynku dostępne są jedynie środki chemiczne o licznych wadach. Szkodzą one zdrowiu pszczół, pszczelarzom i konsumentom produktów pszczelich, są drogie i pakowane w plastik jednokrotnego użycia".
Jak działa Varroa Stopper?
Prof. Surowiec ma za sobą długą karierę naukową, w tym pracę z ultradźwiękami na Durnham Univeristy w Wielkiej Brytanii. Postanowił sprawdzić czy uda się wykorzystać je w ekologicznym i ekonomicznym zwalczaniu groźnego pasożyta pszczół. Wytłumaczył: "Skonstruowaliśmy proste urządzenie - pierwszy prototyp emitera ultradźwiękowego. Od razu rozpoczęliśmy badania, by dobrać odpowiednie częstotliwości. Po wielu próbach i pilotażach powstał nasz ekologiczny emiter Varroa Stopper".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KUBA SZMAJKOWSKI: ZAWSZE CHCIAŁEM ŚPIEWAĆ SOLO
Drgania, które emituje Varroa Stopper uniemożliwiają pasożytom odżywianie się. Jednocześnie są obojętne dla pszczół. Ogromną przewagą rynkową urządzenia jest fakt, że roztocza nie uodporniają się na jego działanie, co ma miejsce w przypadku środków chemicznych. Dodatkowo jest niewielkie, nie wymaga obsługi przez pszczelarza i może być użytkowane rzez lata. Start-up Myczkowskiej i Surowca wygrał wiele konkursów m.in. AKCES NCBR, TeenCrunch, ARYA Accelerate czy Young Incredibles Sebastiana Kulczyka. Bee Healthy Honey z powodzeniem sprzedaje swój innowacyjny produkt.
Źródło: wkatowicach.eu
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"