Oktoberfest w Monachium

Co można zbudować z odpadów z Oktoberfest? Studenci znaleźli odpowiedź

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
02.10.2024 13:00

Troje młodych ludzi z politechniki w Monachium znalazło sposób na wykorzystanie odpadów, które hojnie generuje m.in. Oktoberfest. Jak wykorzystali resztki z produkcji piwa?

W Bawarii trwa właśnie Oktoberfest. W 2023 r., w samym Monachium, lokalna społeczności i liczni turyści wypili w czasie dorocznego festiwalu aż 6,5 mln litrów piwa. Studenci i studentka tamtejszej politechniki wpadli na pomysł, jak wykorzystać odpady z regionalnego przemysłu browarniczego. Ich startup HopfON ("hopfen" to po niemiecku chmiel) produkuje z materiały budowlane z pozostałości po produkcji piwa.

Studenci wykorzystują odpady z produkcji piwa w Bawarii

W wywiadzie dla agencji Associated Press jeden z założycieli HopfON, Mauricio Fleischer Acuña, stwierdził: "Dostrzegliśmy ogromny potencjał w lokalnym pozyskiwaniu surowca, a także w wykorzystaniu strumienia odpadów, który był ignorowany przez większość ludzi". Inspiracją dla studentów był wykład o wykorzystywaniu włókien z odpadów z hodowli bananów w Kolumbii.

trwa ładowanie posta...

Kiedy chmiel jest zbierany każdej jesieni w niemieckim regionie Hallertau - największym na świecie obszarze uprawy tej rośliny - na każdy kilogram materiału wewnątrz szyszek, który można wykorzystać do warzenia piwa, przypada 3,5 kg zmarnowanej biomasy z pozostałej części rośliny. Stosunek ten wynosi w przybliżeniu 20 proc. użytecznego produktu do 80 proc. odpadów.

Część odpadów chmielowych może być wykorzystywana jako nawóz, a część jest sprzedawana do biogazowni w celu produkcji energii. Jednak większość jest bezużyteczna dla rolników, którzy niekiedy są zmuszeni do wynajmowania dodatkowych gruntów rolnych, aby składować chmielowe resztki z dala od swoich upraw. Te stosy mogą fermentować i emitować gazy cieplarniane, a czasem nawet zajmują się ogniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Jak działa HopfON?

Podczas zbiorów HopfON odbiera świeży materiał od farmerów, suszy go, a następnie usuwa z chmielowego siana zanieczyszczenia i elementy metalowe, które mogą trafić do recyklingu. Biomasa jest rozdrabniana i przetwarzana w procesie, który czeka na przyznanie patentu. Innowacyjna metoda wykorzystuje wiążące związki chemiczne, które naturalnie znajdują się w roślinach. Biomasa jest przekształcana w produkty, takie jak panele akustyczne, izolacja termiczna i płyty budowlane.

Fleischer Acuña i współzałożyciele startupu, Marlene Stechl i Thomas Rojas Sonderegger, planują rozszerzyć działalność o wykorzystanie innych odpadowych materiałów organicznych. Zmienią wtedy nazwę z HopfON na onmatter.

Źródło: euronews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0