Przemoc wobec kobiet w Europie. Szafarowicz zachwala Polskę
Unia Europejska wzywa do położenia kresu przemocy wobec kobiet. Tymczasem z raportu OECD, na który zwrócił uwagę Oskar Szafarowicz, wynika, że Polska jest w gronie państw europejskich stanowiących bezpieczną przystań dla kobiet.
Komisja Europejska z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet wydała oświadczenie z niepokojącymi statystykami. Wynika z nich, że każdego roku w Europie ponad 3 tys. kobiet ginie z rąk partnerów lub członków rodziny, a niezliczona liczba innych jest krzywdzona i nękana.
Podobne
- Oskar Szafarowicz o wizycie Tuska w Brukseli. "Polityczny szantaż"
- Oskar Szafarowicz usmażył krewetki. Nawiązał do Trzaskowskiego
- Tylko tak znaczy tak. Ruszyła petycja o nową definicję gwałtu
- Ciąża zagrażała jej życiu. Sąd oddalił zgodę na aborcję
- Szef MEiN broni wolności akademickiej. Oskar Szafarowicz zachwycony
UE wzywa do zaprzestania przemocy wobec kobiet
"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt stanowi zagrożenie dla połowy ludzkości, zarówno w Internecie, jak i poza nim. Dotyka wszystkich kobiet i przybiera różne formy, w tym przemoc fizyczną, seksualną lub psychiczną, a także nadużycia ekonomiczne i wyzysk" - ostrzega Komisja Europejska.
Ze statystyk przybliżonych przez KE, a dotyczących przemocy wobec kobiet, wynika, że:
- Jedna na trzy kobiety w UE i na świecie przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej.
- Co najmniej dwie kobiety tygodniowo giną w UE z rąk partnera lub członka rodziny.
- 32 proc. sprawców molestowania seksualnego w UE pochodzi z sektora zatrudnienia.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
"To musi się skończyć" - apeluje Komisja Europejska, która już teraz chroni kobiety i dzieci przed przemocą ze względu na płeć oraz przemocą domową za pomocą przepisów, praktycznych środków i wsparcia finansowego.
W 2022 r. Komisja przyjęła wniosek w sprawie pierwszych ogólnounijnych przepisów dotyczących zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Z kolei przystąpienie UE do konwencji stambulskiej w 2023 r. jest kolejnym kluczowym krokiem w kierunku wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Wyraźnie pokazuje zaangażowanie Unii Europejskiej w intensyfikację działań przeciwko przemocy ze względu na płeć we wszystkich 27 państwach członkowskich.
Oskar Szafarowicz o przemocy wobec kobiet
W gąszczu wpisów działacza PiS Oskara Szafarowicza wychwalających partię Jarosława Kaczyńskiego niekiedy można znaleźć te bardziej wartościowe. Tak jest tym razem. Szafarowicz opublikował na X [Twitterze] statystyki dotyczące przemocy wobec kobiet w Europie.
"Przemoc wobec kobiet w Europie. Polska na trzecim miejscu od końca jako jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych dla kobiet państw europejskich" - zaiksował Szafarowicz.
Rzeczywiście z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polska znalazła się w gronie ośmiu państw, w których najrzadziej dochodzi do przemocy wobec kobiet. Nasz kraj jest na równi z Macedonią Północną, Chorwacją i Albanią. Drugie miejsce od końca zajęły ex aequo Szwajcaria oraz Bośnia i Hercegowina, a pierwsze - Gruzja i Armenia.
Na pierwszym, ale niezaszczytnym miejscu państw, w których najczęściej dochodzi do przemocy wobec kobiet, znalazła się Turcja. Tuż za nią uplasowały się Mołdawia, Łotwa i Wielka Brytania.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos