Przełom w dostępie do antykoncepcji. Tusk ogłosił zmianę
W poniedziałek 15 stycznia premier Donald Tusk powiedział, że tzw. pigułka dzień po będzie dostępna bez recepty. Szef Rady Ministrów zapewnił swobodny dostęp do antykoncepcji.
Podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Donald Tusk wielokrotnie podkreślał, że jeśli przejmie władzę, będzie walczył o prawa kobiet. Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie projektu ustawy dotyczącej legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. W poniedziałek 15 stycznia szef Rady Ministrów obiecał jeszcze jedną rzecz. Donald Tusk chce, aby tzw. pigułki dzień po był dostępne bez recepty.
Podobne
- 16-latek pisze do Tuska. Prosi o pomoc dla uchodźców
- Oskar Szafarowicz chwali rząd Donalda Tuska. Padły słowa o "cywilizacji śmierci"
- Ta sprawa podzieliła Czarzastego i Hołownię. Miliony Polaków czekają
- Donald Tusk z obietnicami na X. W tle zarobki Polaków
- Nastolatek podzielił się swoim problemem. Reaguje Donald Tusk
Pigułka "dzień po" bez recepty? Jest obietnica
Donald Tusk konferencję prasową rozpoczął od przemówienia dotyczącego wolności oraz praw kobiet. Premier powiedział, że chce zapewnić swobodny dostęp do każdego rodzaju antykoncepcji, w tym do tzw. pigułki dzień po.
Donald Tusk podkreślił, że pigułka "dzień po" należy do produktów leczniczych, które zostały dopuszczone do sprzedaży i są stosowane jako antykoncepcja. Powiedział, że nie rozumie, dlaczego produkty te znalazły się na liście leków zapisanych w ustawie, które można kupić jedynie na receptę.
- Mówimy o możliwie swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjniej mówiąc o tzw. pigułce "dzień po". Po kilku rozmowach wewnątrz koalicji rządowej zdecydowaliśmy, że jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy. Dzięki temu tego rodzaju środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty - powiedział szef rządu Donald Tusk.
Aktywiści o tzw. pigułce dzień po
Już w 2019 r. ogólnopolski ruch społeczny "Dziewuchy dziewuchom" tłumaczył, czym dokładnie jest tzw. pigułka dzień po. Przeciwnicy jej stosowania często mówią, że jest to wywołanie poronienia. Nie jest to prawdą.
"Antykoncepcja awaryjna to nie to samo co wywołanie poronienia. Czy znasz różnicę? Tabletka 'dzień po' służy zapobieganiu ciąży. Działa tak jak antykoncepcją hormonalna - blokuje owulację. Preparat jest dostępny w Polsce wyłącznie na receptę. Tabletki do aborcji farmakologicznej zażywa się w celu usunięcia istniejącej ciąży. Mogą być bezpiecznie stosowane do 12. tygodnia ciąży - po tym czasie ryzyko komplikacji wzrasta. W Polsce tabletki na poronienie są niedostępne w aptekach - na własny użytek można je nabyć wyłącznie zagranicą" - czytamy na Facebooku "Dziewuchy dziewuchom".
Na stronie FEDERY, Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania rodziny, dowiadujemy się, że na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek "dzień po". "Tabletkę z levonogestrelem (Escapelle) należy zażyć w ciągu 72 godzin od współżycia, a tabletkę z octanem uliprystalu (ellaOne) - do 120 godzin" - czytamy na stronie federa.org.pl.
Na stronie fundacji dowiadujemy się również, że tabletkę "dzień po" należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Warto podkreślić, że Europejska Agencja Leków w 2014 r. stwierdziła, że stosowanie produktu ellaOne jest na tyle bezpieczne, że nie wymaga kontroli lekarskiej, jaką jest recepta.
Popularne
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Bagi rusza z nowym projektem. "Chcemy dostarczać najlepszy content"
- Korea Północna zamknęła granice przez OjWojtka? Influencer reaguje
- Mini Majk ma problemy w związku? "Widocznie nie pasujemy do siebie"
- Nie ustąpiła miejsca dziecku. Jej życie zmieniło się w piekło?
- Budda wypuścił limitowany merch. Cena robi wrażenie
- Pogodynek zaskoczył prognozą w stylu Doechii. "Zarapował" "Anxiety" na antenie
- Alan Kwieciński z FAME MMA wydał oświadczenie. "Przeprowadzimy testy na ojcostwo"