Donald Tusk o prawach kobiet

Przełom w dostępie do antykoncepcji. Tusk ogłosił zmianę

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Natalia Witulska,
15.01.2024 16:15

W poniedziałek 15 stycznia premier Donald Tusk powiedział, że tzw. pigułka dzień po będzie dostępna bez recepty. Szef Rady Ministrów zapewnił swobodny dostęp do antykoncepcji.

Podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Donald Tusk wielokrotnie podkreślał, że jeśli przejmie władzę, będzie walczył o prawa kobiet. Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie projektu ustawy dotyczącej legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży. W poniedziałek 15 stycznia szef Rady Ministrów obiecał jeszcze jedną rzecz. Donald Tusk chce, aby tzw. pigułki dzień po był dostępne bez recepty.

Pigułka "dzień po" bez recepty? Jest obietnica

Donald Tusk konferencję prasową rozpoczął od przemówienia dotyczącego wolności oraz praw kobiet. Premier powiedział, że chce zapewnić swobodny dostęp do każdego rodzaju antykoncepcji, w tym do tzw. pigułki dzień po.

Donald Tusk podkreślił, że pigułka "dzień po" należy do produktów leczniczych, które zostały dopuszczone do sprzedaży i są stosowane jako antykoncepcja. Powiedział, że nie rozumie, dlaczego produkty te znalazły się na liście leków zapisanych w ustawie, które można kupić jedynie na receptę.

Donald Tusk o tzw. pigułce dzień po
Donald Tusk o tzw. pigułce dzień po (AKPA , AKPA)

- Mówimy o możliwie swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjniej mówiąc o tzw. pigułce "dzień po". Po kilku rozmowach wewnątrz koalicji rządowej zdecydowaliśmy, że jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy. Dzięki temu tego rodzaju środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty - powiedział szef rządu Donald Tusk.

Aktywiści o tzw. pigułce dzień po

Już w 2019 r. ogólnopolski ruch społeczny "Dziewuchy dziewuchom" tłumaczył, czym dokładnie jest tzw. pigułka dzień po. Przeciwnicy jej stosowania często mówią, że jest to wywołanie poronienia. Nie jest to prawdą.

"Antykoncepcja awaryjna to nie to samo co wywołanie poronienia. Czy znasz różnicę? Tabletka 'dzień po' służy zapobieganiu ciąży. Działa tak jak antykoncepcją hormonalna - blokuje owulację. Preparat jest dostępny w Polsce wyłącznie na receptę. Tabletki do aborcji farmakologicznej zażywa się w celu usunięcia istniejącej ciąży. Mogą być bezpiecznie stosowane do 12. tygodnia ciąży - po tym czasie ryzyko komplikacji wzrasta. W Polsce tabletki na poronienie są niedostępne w aptekach - na własny użytek można je nabyć wyłącznie zagranicą" - czytamy na Facebooku "Dziewuchy dziewuchom".

Donald Tusk o tzw. tabletce dzień po
Donald Tusk o tzw. tabletce dzień po (Dziewuchy dziewuchom , Facebook)

Na stronie FEDERY, Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania rodziny, dowiadujemy się, że na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek "dzień po". "Tabletkę z levonogestrelem (Escapelle) należy zażyć w ciągu 72 godzin od współżycia, a tabletkę z octanem uliprystalu (ellaOne) - do 120 godzin" - czytamy na stronie federa.org.pl.

Na stronie fundacji dowiadujemy się również, że tabletkę "dzień po" należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Warto podkreślić, że Europejska Agencja Leków w 2014 r. stwierdziła, że stosowanie produktu ellaOne jest na tyle bezpieczne, że nie wymaga kontroli lekarskiej, jaką jest recepta.

Donald Tusk o tzw. pigułce dzień po
Donald Tusk o tzw. pigułce dzień po (FEDERA , federa.org.pl)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1