Związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie kobiety

Projekt ustawy o związkach partnerskich. Co znalazło się w ustawie?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
18.10.2024 16:15

Ministra równości Katarzyna Kotula ogłosiła treść projektu Ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Jakie zapisy znalazły się w planowanym prawie?

18 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt Ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Do uregulowania sytuacji prawnej związków osób tej samej płci Polska jest zobowiązana wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z grudnia 2023 r. Rządząca koalicja zadeklarowała wprowadzenie związków partnerskich, ale długo trwały prace nad konkretnym projektem ustawy.

Powstał projekt ustawy o związkach partnerskich

Informację o zamknięciu prac nad projektem ustawy podała na portalu X ministra Katarzyna Kotula, w której resorcie został stworzony. Napisała: "To nowy rozdział w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu. Dziękuję wszystkim za ten ostatni czas i wsparcie!". Projekt trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

trwa ładowanie posta...

Projekt ustawy zakłada, że związki partnerskie będą mogły zakładać zarówno osoby dwóch różnych, jak i tej samej płci. Związki będą zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby wchodzące w taki związek będą mogły przyjąć nazwisko jednej z nich, zostać przy swoich nazwiskach lub połączyć dwa nazwiska.

Jakie prawa i obowiązki będą miały osoby w związkach partnerskich?

Wspólność majątkowa nie będzie następowała automatycznie, jak w przypadku zawarcia małżeństwa. Będzie możliwość ustanowienia jej umową notarialną. Wówczas osoby w związku partnerskim będą miały prawo do dziedziczenia po sobie, a także inne prawa i obowiązki wynikające ze wspólności majątkowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko

Osoby w związku partnerskim będą miały prawo do sprawowania pieczy nad dzieckiem partnerki czy partnera. To znaczy, że będą mogły brać udział w bieżącej opiece na takiej zasadzie, jak dziadkowie czy rodzeństwo powyżej 14 r.ż. Projekt ustawy nie przewiduje możliwości adopcji dzieci partnerki czy partnera, czyli uzyskania praw rodzicielskich. Tylko częściowo zmieni się więc sytuacja dzieci w tęczowych rodzinach, dla których jedno z rodziców jest dziś w świetle prawa obca osobą.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Nick,zgłoś
Projekt ciekawy, ale nie przejdzie. Tusk tego nie puści, nie jest samobójcą. A nawet jeśli puści to zrobi w sejmie ten sam numer co z aborcją (a to był mniej kontrowersyjny projekt). Zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji za rok prezydentem zostanie kandydat PiS, i to w pierwszej turze.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się