Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Kto nie wjedzie do stolicy?
1 lipca 2024 r. w życie weszła Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Do stolicy nie wjadą właściciele samochodów, które nie spełniają wymogów zapisanych w dokumencie. Kto powinien rozważyć zmianę samochodu?
O tym, że w Polsce Strefy Czystego Transportu są koniecznością, ekolodzy i naukowcy mówią od dawna. W 2020 r. w rozmowie z "Wyborczą" prof. Marek Brzeżański z Instytutu Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej powiedział: - Nie ma pytania, czy wprowadzać strefy w Polsce, tylko kiedy. Im szybciej zaczniemy to robić, tym lepiej dla nas wszystkich. - Rozwiązanie ma wpłynąć na jakość powietrza w największych polskich miastach. Jako pierwsza do programu przystąpiła Warszawa.
Podobne
- Szafarowicz kontra Trzaskowski. W tle Strefa Czystego Transportu
- Historyczna data. Strefa Czystego Transportu wchodzi w życie
- Posłanka Matysiak nie dostała biletu na pierwszą klasę. To część szerszego problemu
- Nie masz warszawskiej tablicy rejestracyjnej? Nie parkuj w stolicy
- Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Które dzielnice obejmie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
DARIUSS ROSE: BYCIE INFLUENCEREM NIE JEST ŁATWE
Kto nie wjedzie do Warszawy?
Zgodnie z rozporządzeniem Strefy Czystego Transportu od 1 lipca 2024 r. do Warszawy nie wjadą właściciele samochodów benzynowych wyprodukowanych przed 1997 r. oraz samochodów z silnikiem Diesla wyprodukowanych przed 2005 r. Ograniczenie nie dotyczy jednak osób, które mieszkają i płacą podatki w Warszawie.
Druga fala ograniczeń wejdzie w 2026 r. Wówczas do Warszawy nie wjadą pojazdy z silnikiem Diesla wyprodukowane przed 2009 r. i benzynowym, które są starsze niż 26 lat. To ograniczenie również nie dotyczy osób mieszkających w stolicy. Etap 3 uniemożliwi wjazdu do Warszawy aut benzynowych wyprodukowanych przed 2005 r. i silnikiem Diesla, które opuściły fabrykę przed 2014 r.
Przedostatnia fala ruszy w 2030 r. i będzie dotyczyła samochodów benzynowych starszych niż 21 lat i samochodów z silnikiem Diesla wyprodukowanych przed 2017 r. Ostatni etap ma rozpocząć się w 2032 r. Wówczas do Warszawy nie wjadą samochody z silnikiem Diesla wyprodukowane przed 2020 r. oraz benzynowe starsze niż 18 lat.
Które części Warszawy podlegają Strefie Czystego Transportu?
Strefa Czystego Transportu obejmuje 37 mkw. Warszawy, czyli ok. 7 proc. powierzchni miasta. Mowa o większości Śródmieścia i fragmentów otaczających je dzielnic. Z zakazu wjazdu oprócz mieszkańców i osób płacących podatki w Warszawie na pierwszym i drugim etapie wyłączone są osoby powyżej 70. roku życia oraz właściciele samochodów zabytkowych.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Atak na Oskara Szafarowicza. Prokuratura wszczęła śledztwo