Nowy pociąg z Warszawy do Berlina. Kiedy wystartuje FlixTrain?
Niemiecki przewoźnik złożył wniosek o realizacje połączeń między Warszawą a Berlinem. Nie jest jedyną firmą zainteresowaną wjechaniem na tory w Polsce.
Niemiecka firma FlixTrain, siostrzana marka FlixBus, złożyła wniosek w Urzędzie Transportu Kolejowego (UTK) o uruchomienia międzynarodowych pociągów pasażerskich w obie strony na trasie Warszawa - Berlin. Pociąg FlixTrain będzie ruszał z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Centralną, Warszawę Zachodnią i Poznań Główny, kończył trasę na Berlin Hauptbahnhof.
Podobne
- Brytyjscy podróżnicy ocenili PKP. "Jeden z najtańszych pociągów w Europie"
- Polacy nie respektują strefy ciszy? Pasażerka PKP Intercity ma dość
- Polscy konduktorzy nie wiedzą o InterRail? Uznali Anglika za VIP-a
- Zmiany w słynnej promocji PKP. Kluczowe jest siedem dni
- "Siedem segmentów" Szafarowicza. Co proponuje kandydat PiS?
FlixTrain chce jeździć z Warszawy do Berlina
Nie będzie opcji kupienia biletu FlixTrain z Warszawy do Poznania czy z Poznania do Warszawy. Przewoźnik nie wnioskuje o taką możliwość, żeby ułatwić uzyskanie pozwolenia w UTK. Nie będzie konkurować z krajowymi połączeniami PKP na trasie Warszawa - Poznań.
Na tej trasie kursują już pociągi EuroCity obsługiwane przez PKP wspólnie z Deutsche Bahn. To sześć połączeń dziennie, z których każde trwa 5 godz. 21 min. FlixTrain planuje dwa połączenia w ciągu dnia, pociąg będzie dojeżdżał do Berlina w 5 godz. 4 min. Autobusy FlixBus jeżdżą między Warszawą a Berlinem aż 17 razy dziennie, więc pasażerów na nowe połączenia kolejowe nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza jeśli zielone pociągi będą atrakcyjne cenowo.
FlixTrain może pojawić się w Polsce w grudniu 2025 r.
FlixTrain planuje jeździć dopiero od 14 grudnia 2025 r., czyli od zmiany najbliższego rocznego rozkładu jazdy. Wniosek obejmuje realizowanie przejazdów do grudnia 2030 r. Warszawa będzie jedynym zagranicznym kierunkiem obsługiwanym przez FlixTrain. Firma przez trzy lata obsługiwała połączenia na trasie Sztokholm - Göteborg w Szwecji, ale wycofała się z tej działalności w kwietniu 2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michu M4K: Zaczynam batalie sądową. "Utopiłem miliony, grożono mi"
Zainteresowana przewozami na trasie Warszawa - Poznań - Berlin jest również czeska spółka RegioJet. Przewoźnik chciałby realizować jedno połączenie dziennie między Berlinem a Warszawą oraz kursować pięć razy dziennie na trasie Poznań - Berlin. Pociągi tej firmy jeżdżą już w relacjach Praga - Kraków i Praga - Rzeszów. Maja też pojawić się połączenia RegioJet z Krakowa do Gdyni, przez Warszawę.
Popularne
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?