Ile kosztuje kryzys klimatyczny? Naukowcy podali kwotę
Choć dalej wiele osób sądzi, że kryzys klimatyczny jest fikcją, to jednak naukowcy traktują go bardzo poważnie. Badacze podali, ile kosztuje godzina kryzysu klimatycznego. Dane nie pozostawiają złudzeń.
Kryzys klimatyczny jest faktem. Susze, powodzie, huragany, ulewy - wszystkie te zjawiska wpływają na życie ludzi na całym świecie. Choć niektórzy nie wierzą w globalne ocieplenie, to jednak coraz więcej krajów zmaga się z jego efektami. Aby uświadomić ludziom skalę problemu, naukowcy obliczyli koszt kryzysu klimatycznego. Mowa o setkach milionów dolarów.
Jak wycenić ludzkie życie?
W obliczeniach naukowcy uwzględnili zarówno zniszczenia materialne takie jak nieruchomości, ale również straty, których nie da się wycenić, a więc ludzkie życie. Wydaje się to bezduszne, jednak prof. Ilan Noy z Uniwersytetu Wiktorii w Wellington w Nowej Zelandii, autor badania, stwierdził, że wyliczenie ceny życia ludzkiego jest konieczne.
"Wielu ludzi czuje się bardzo niekomfortowo z pomysłem, że podajemy cenę za życie" - powiedział Noy w rozmowie z BBC. - Ale to jest bardzo standardowa praktyka ekonomiczna i wynika z tego, że ostatecznie musimy podejmować decyzje dotyczące inwestycji w różne rzeczy".
W badaniu ustalono średnią cenę ludzkiego życia na podstawie danych używanych przez rząd Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W związku z pozyskanymi statystykami badacze określili cenę życia utraconego na 7 mln dol. Zdaniem prof. Noya nieuwzględnienie kosztów życia znacząco obniżyłoby cenę kryzysu klimatycznego, szczególnie w kontekście krajów bogatych.
Koszt kryzysu klimatycznego wprowadza w osłupienie
Według prof. Ilana Noya i jego zespołu badaczy średni koszt kryzysu klimatycznego przez ostatnie 20 lat na godzinę wyniósł 16 mln dolarów. Oznacza to, że rocznie kryzys klimatyczny kosztuje około 140 mld dolarów, a co za tym idzie: 20 lat kryzysu wyniosło 2800 mld dolarów.
Dwie trzecie poniesionych kosztów związane jest ze zgonami ludzkimi. Jedna trzecia dotyczy zniszczenia nieruchomości oraz innych aktywów. Prof. Noy powiedział w rozmowie z BBC, że istnieje wiele zdarzeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, co do których nie zebrano danych dotyczących śmierci lub zniszczeń: "To wskazuje, że nasza główna liczba 140 miliardów dolarów to znaczne niedoszacowanie". Badacz powiedział, że dane dotyczące zgonów spowodowanych falami upałów były dostępne wyłącznie w Europie. "Nie mamy pojęcia, ile osób zginęło z powodu fal upałów w całej Afryce Subsaharyjskiej".
Źródło: BBC
Popularne
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Ralph Kaminski wyjaśnia hejterów miłością? "Serce moje zajęte"
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?
- Zakupy "na zeszyt" w Żabce? Sieć rozważa nowe rozwiązanie
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli