Parzące gąsienice atakują Polskę. "Pokryta jest trującymi włoskami"
Lato to czas, w którym coraz więcej insektów przejawia irytującą ludzi aktywność. Eksperci ostrzegają przed gatunkiem parzących gąsienic. Korowódka dębówka zaatakowała polskie lasy - jak zachować się w przypadku dotknięcia owada? Dlaczego gąsienica podrażania ludzką skórę?
Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął. Coraz więcej osób wyjeżdża odpocząć od codzienności. Jednym z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu są leśne wędrówki. Dla wielu turystów aktywne spędzanie wczasów oraz obcowanie z naturą to podstawa udanego wyjazdu. Niestety taka forma relaksu ma również pewne minusy. Te są szczególnie uciążliwe dla osób, które boją się owadów. Zarząd Lasów Państwowych przestrzega przed parzącymi gąsienicami. Jak rozpoznać insekty, które lepiej omijać szerokim łukiem?
Podobne
Korowódka dębówka, czyli zmora tegorocznych wczasowiczów?
Korowódka dębówka to gatunek niewielkiego motyla nocnego. Co prawda dorosły owad w żaden sposób nie zagraża ludzkiemu zdrowiu, natomiast pozornie niewinna larwa może przysporzyć sporych kłopotów. Z powodu zmiany frontów atmosferycznych zaobserwowano znaczny wzrost ich populacji na terenie naszego kraju.
Jedna samica owada jest w stanie złożyć ponad 150 jaj, z których pod koniec maja wykluwają się larwy. Większość życia spędzają w koronach drzew, ale zdarza się, że silniejszy podmuch wiatru zrzuca gąsienice na ziemię. To właśnie w taki sposób mogą wejść w interakcję z człowiekiem lub innym zwierzęciem. Z powodu licznych dwumilimetrowych włosków wypełnionych toksycznym płynem, które pokrywają całe ich ciało, larwy mogą poparzyć innych.
Jak zachować się w poparzenia toksyczną substancją?
Dotknięcie niepozornej gąsienicy może doprowadzić do bólu głowy, gorączki oraz duszności. Nie należy ignorować przestrogi opublikowanej na oficjalnym Facebooku Nadleśnictwa Sława Śląska. Organizacja rządowa opublikowała poradnik, co zrobić w przypadku poparzenia toksyczną substancją:
- Zdejmij ubranie, na którym mogą być szkodliwe włoski (wypierz je w min. 60 stopniach).
- Jeśli włoski znajdują się bezpośrednio na skórze, usuń je za pomocą taśmy klejącej. Po prostu przyłóż klejącą stroną do miejsc, gdzie mogą znajdować się włoski gąsienicy i odklej. W razie konieczności powtórz czynność wielokrotnie, zmieniając kawałki taśmy.
- Podrażnione miejsca przemyj letnią wodą.
- Nie drap i nie pocieraj zmian alergicznych, jakie wystąpiły na skórze.
- Gdy włoski gąsienicy dostaną się do oczu albo spowodują silną rekcję alergiczną, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj