Prawo Marcina o policjantce na hulajnodze

Policjantka na hulajnodze złamała prawo? Prawo Marcina odpowiada

Źródło zdjęć: © TikTok
Konrad SiwikKonrad Siwik,19.06.2024 09:45

W sieci pojawiło się nagranie z policjantką ostrzegającą przed konsekwencjami jazdy we dwoje na hulajnodze. Internauci zwrócili jednak uwagę na brak kasku na głowie funkcjonariuszki. Ich wątpliwości dotyczące złamania prawa przez kobietę rozwiał Prawo Marcina.

Marcin Kruszewski, znany jako "Prawo Marcina", odniósł się do popularnego filmiku opublikowanego na TikToku przez Policję Lubelską, w którym występuje policjantka jeżdżąca na hulajnodze elektrycznej bez kasku. Filmik miał na celu edukowanie o przepisach dotyczących jazdy na hulajnodze, jednak internauci zwrócili uwagę na brak kasku na głowie funkcjonariuszki.

W filmie policjantka ostrzegała przed konsekwencjami jazdy na hulajnodze z drugą osobą, bagażem lub zwierzęciem, co może skutkować mandatem w wysokości 300 zł oraz potencjalnymi obrażeniami ciała. - Wsiadaj, podwiozę cię. Nie no, żartowałam - zaczęła żartobliwie, po czym przeszła do konkretów:

- Przypominamy, że hulajnoga elektryczna to urządzenie, które jest przystosowane do jazdy w pojedynkę. Za to, że będziesz przywoził drugą osobę, jakiś bagaż, bądź zwierzątko, grozi ci mandat w wysokości 300 zł. Ale nie mandat jest tutaj największą bolączką, ale to jakie to może mieć konsekwencje dla twojego zdrowia. Taki upadek to na pewno obrażenia ciała

- ostrzega policjantka.
trwa ładowanie posta...

Czy policjantka bez kasku złamała przepisy?

W sekcji komentarzy internauci zwrócili uwagę, że policjantka nie miała na sobie kasku, co wywołało pytania, czy nie złamała przepisów. Wątpliwości te rozwiał Marcin Kruszewski, publikując na TikToku wyjaśnienie. - Pani młodsza aspirantka, profil Lubelskiej Policji, o ile to jest prawdziwy profil, podjechała hulajnogą. Opowiadała o konsekwencjach, kiedy w dwie osoby jedzie się na takim pojeździe. Jest to oczywiście zakazane - zaznaczył na wstępie Kruszewski.

- Komentujący zwrócili uwagę jednak na jedną kwestię - że nie ma ona na głowie kasku. Czy policjantka złamała prawo? No nie, prawa nie złamała, bo w świetle przepisów nie mamy obowiązku poruszać się czy to na hulajnodze, czy to na rowerze w kasku. Nie jest to wymagany element wyposażenia

- wyjaśnił prawnik.

Okazuje się więc, że nie ma obowiązku jeżdżenia hulajnogą lub rowerem z kaskiem na głowie. Na koniec prawnik-influencer dodał, że sam jeździ z kaskiem, ponieważ chce dawać dobry przykład. Zaapelował jednak do internautów, by nie czepiać się do policjantki, ponieważ to nie kask był tematem jej nagrania, a jazda na hulajnodze z nadprogramowym pasażerem.

trwa ładowanie posta...

- Z drugiej jednak strony fajnie dawać dobry przykład. Ja sam na przykład pokazuję, że jeżdżę w kasku, bo jest to bezpieczne. Chociaż nie czepiałbym się, bo temat dotyczył czegoś innego

- podsumował Marcin.

Nagranie policjantki miało na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej. Przy okazji zwróciło również uwagę na praktyczne aspekty przepisów drogowych i odpowiedzialności za własne zdrowie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 25
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 14
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 5
  • emoji kupka - liczba głosów: 56
drozd,zgłoś
A jak biorę hulajnogę na aplikację to gdzie mam szukać kasku, geniusze!
Odpowiedz
8Zgadzam się1Nie zgadzam się
apollo,zgłoś
I tak każdy jeździ jak chce
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Komentujący,zgłoś
Wszyscy w kasku...
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 49