Obowiązkowa nauka AI w szkole? Niestety, nie jest to Polska
Pekin wprowadza obowiązkową edukację w zakresie sztucznej inteligencji, obejmującą co najmniej osiem godzin nauki AI rocznie. Program obejmie wszystkie poziomy szkolne - od podstawówki po liceum - a jego celem jest rozwój modelu nauczania łączącego uczniów, nauczycieli i maszyny. Chiny chcą w ten sposób kształcić przyszłych liderów innowacji i konkurować z innymi państwami wdrażającymi AI do edukacji.
Pekin wprowadza w szkołach obowiązkową edukację w zakresie sztucznej inteligencji. Nowy program nauczania wejdzie w życie już jesienią. Reforma zobowiązuje placówki edukacyjne do zapewnienia co najmniej ośmiu godzin nauki AI w roku szkolnym. Wiedzę można przekazać uczniom w formie osobnych zajęć lub zintegrować z istniejącymi już przedmiotami.
Podobne
- ChatGPT zamiast nauczyciela? Uczniowie mówią, jak używają AI
- Gen Z ekspertami od AI? Problemem jest, skąd czerpią wiedzę
- Laptopy nie trafią w ręce uczniów. Kto otrzyma rządowy sprzęt?
- "Historie Jutra" o sztucznej inteligencji. "Co to jest ten AI?"
- Jelly Frucik ujawnia wyniki próbnych matur. "Jestem mądry, widzicie?"
Uczniowie szkół podstawowych (6-12 lat) przejdą praktyczne kursy w celu zrozumienia AI. Wychowankowie gimnazjów nauczą się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję w nauce i życiu codziennym. Z kolei podopieczni liceów skupią się nad używaniem AI do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Celem zmian jest ukształtowanie nowego modelu nauczania "nauczyciel-uczeń-maszyna" i zintegrowanie etyki AI.
AI w programie nauczania w szkole
Stolica Chin snuje dalekosiężne plany związane z nauką nowej technologii. Jak czytamy w oświadczeniu Pekińskiej Miejskiej Komisji Edukacyjnej, eksperci pracują nad wieloletnim programem nauczania AI, zbudowaniem systemu edukacji i szkoleń AI, a także wdrożenie systemu wsparcia i promocji badań nad AI.
W grudniu 2024 r. Huai Jinpeng, członek chińskiego rządu, powiedział, że AI jest "złotym kluczem" dla systemu edukacji. Chińskie Ministerstwo Edukacji wybrało 184 szkoły do pilotażowego programu nauczania AI i nauki programowania. Państwo Środka edukując uczniów na temat AI od najmłodszych lat, chce być liderem innowacji i dotrzymać kroku innym krajom, które implementują sztuczną inteligencję do systemu edukacji.
W zeszłym roku Kalifornia uchwaliła prawo, które nakazuje uwzględniać AI w programie nauczania w szkole. We wrześniu Włochy rozpoczną testowanie narzędzi opartych na AI w wybranych klasach, tak aby poprawić poziom umiejętności cyfrowych uczniów.
Źródło: Reuters/Business Insider
Popularne
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Kebab z żurkiem. Wielkanocny eksperyment zjesz tylko (?) w Toruniu
- Okulary z ChatGPT hakują szkoły. Czy uczniowie faktycznie z nich korzystają?
- Wściekły Justin Bieber krzyczy na paparazzi. "Wynoście się stąd"
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu
- Disney nakręci "Camp Rock 3"? Oryginalna obsada czeka na telefon
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Influencerka ugotowała obiad w zmywarce. Jedyne trzy godziny i posiłek gotowy