Nie tylko 1,5 proc. Możemy samodzielnie "zarządzać" większą częścią podatków
W sezonie rozliczeń z fiskusem warto pamiętać o przekazaniu 1,5 proc. podatku na wybraną organizację. Nie wszyscy wiedzą, że to niejedyny sposób na zmniejszenie podatków poprzez wspieranie celi charytatywnych.
O tym, żeby rozliczając się co roku z fiskusem, samodzielnie wybrać organizację, której chcemy przekazać 1,5 proc. naszego podatku, pamiętamy już chyba wszyscy. To jednak niejedyny sposób, żeby część pieniędzy z naszych podatków trafiła tam, gdzie uważamy, że najbardziej się przydadzą.
Podobne
- Koniec finansowego El Dorado? Skarbówka bierze się za streamerów
- Rozliczanie PIT. Jak zrobić to szybko i wygodnie?
- Jan Śpiewak unika płacenia podatków? Internauta jest pewien
- Programiści buntują się przeciwko podatkom. Klasizm ma się dobrze
- Zostało kilkanaście dni, aby odprowadzić podatek. Co zrobić, aby spełnić wymagania?
Darowizny na organizacje pożytku publicznego można odliczyć od dochodu
Każdy z podatników może również odliczyć od podatków darowizny przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ulga przysługuje, jeżeli dochody są opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12 proc. lub 32 proc.) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
Przy wyborze beneficjentów darowizn mamy większą swobodę wyboru niż w przypadku 1,5 proc., który można podarować jedynie organizacjom zarejestrowanym w polskim KRS. Od dochodów można odliczyć darowiznę przekazaną na rzecz:
- organizacji pozarządowych (np. fundacji i stowarzyszeń), które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz m.in. kościołów, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego czy spółdzielni socjalnych;
- równoważnych organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, które obowiązują w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia), które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizują wskazane cele.
Można odliczyć darowizny do wartości 6 proc. dochodu
Od dochodów można odliczyć całość kwoty wpłaconej na rzecz tych organizacji. Łączna suma odliczeń nie może przekroczyć 6 proc. rocznych dochodów. W sieci dostępne są liczne kalkulatory pozwalające wyliczyć limit kwoty, którą można odliczyć w zależności od zarobków, a także wielkość ulgi podatkowej, którą to zaowocuje.
Wszystkie szczegóły i warunki odliczenia ulgi są opisane na stronie podatki.gov.pl. Fizycznie odliczenie darowizn od dochodu polega jedynie na wpisaniu kwot w odpowiednie okienka w elektronicznym zeznaniu podatkowym, które urząd skarbowy udostępnia od 15 lutego i obdarowanie wybranych organizacji.
Oczywiście od podatków należnych za 2023 r. możemy odliczyć tylko darowizny przekazane do końca grudnia ubiegłego roku. Warto o tym pamiętać w nowym roku fiskalnym i archiwizować dowody wpłat na wybrane cele charytatywne.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos