Janusz Korwin-Mikke z wykształcenia jest filozofem

"Najwięksi zbrodniarze byli szczupli!" Korwin promuje ciałopozytywność

Źródło zdjęć: © AKPA / AKPA
Marta Grzeszczuk,
06.11.2023 18:00

Janusz Korwin-Mikke zripostował fatshamingowy wpis na X. Część z argumentów, których użył, jest kuriozalna.

Ruch ciałopozytywności od lat walczy z uprzedzeniami wobec osób ważących więcej oraz z nierealnymi wzorcami szczupłości promowanymi przez show-biznes, branżę beauty czy modę. 5 listopada ruch zyskał niespodziewanego sojusznika w postaci Janusza Korwin-Mikkego.

Korwin o nienarzucaniu wzorców

trwa ładowanie posta...

Korwin w poście na X przekonuje, że "nie ma nic złego w byciu grubasem". Przypomina, że "w niektórych okresach i kulturach był to nawet szczyt urody". Apeluje: "Nie narzucajmy ludziom wzorców: de gustibus non est disputandum! (o gustach się nie dyskutuje - przyp. red.)".

Oczywiście, Korwin-Mikke nie byłby sobą, gdy nie zwieńczył swojej wypowiedzi "argumentem" kuriozalnym i kontrowersyjnym. "Najwięksi zbrodniarze w historii ludzkości zazwyczaj byli szczupli!" - napisał.

Post Korwina był odpowiedzią na wypowiedź Jakuba Mościckiego, który z właściwym neofitom ferworem (w komentarzach przyznał, że sam mierzył się z nadwagą) próbował zawstydzić osoby ważące więcej. Przedstawił skuteczność leków typu Ozempic w ramach dowodu na poparcie swojej tezy o deficycie kalorycznym jako łatwym i prostym sposobie na nadwagę. W jaki sposób jedno łączy się z drugim, Mościcki nie wyjaśnił.

Nawet jeśli nadwaga wynika jedynie z nadmiernego spożycia kalorii przy braku wysiłku fizycznego, to nawet wtedy jest skomplikowanym zagadnieniem, na które składają się liczne czynniki. Metaboliczne, psychologiczne, społeczne i ekonomiczne. Argumenty w stylu "ja poszedłem na siłkę i nie jadłem, to znaczy, że da się" nikomu nie pomagają i w żadnym stopniu nie przyczyniają się do zmiany sytuacji osób z nadwagą.

Nie zawsze znaczna nadwaga jest też równoznaczna z brakiem sprawności fizycznej czy z innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Zawsze jest za to równoznaczna z byciem negatywnie ocenianym przez otoczenie oraz wpędzanym w brak samoakceptacji. Również przez osoby, które tak jak Mościcki mogłyby mieć więcej empatii, zważywszy, że same były w tej sytuacji.

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0