Emma Watson i Daniel Radcliffe krytykowali transfobię J.K. Rowling

J.K. Rowling nie wybaczy Emmie Watson i Danielowi Radcliffe'owi. Nie prosili

Źródło zdjęć: © Anthony Harvey / Getty Images
Marta Grzeszczuk,
12.04.2024 10:45

Autorka serii książek o Harrym Potterze J.K. Rowling od dawna jest krytykowana przez Emmą Watson i Daniela Radecliffe'a za transfobię. Pisarka zadeklarowała, że Harry i Hermiona nie mogą liczyć na jej wybaczenie. Nigdy o nie prosili.

Autorka serii książek o Harrym Potterze - J.K. Rowling - od długiego czasu istnieje medialnie przede wszystkim jako zdeklarowany wróg osób transpłciowych. Jest nieoficjalną twarzą ideologii TERF (ang. trans-exclusionary radical feminist), czyli osób, które czują, że uznanie trans-kobiet za pełnoprawne kobiety jest zagrażające dla tożsamości cis-kobiet.

Emma Watson i Daniel Radcliffe krytykowali transfobię J.K. Rowlling

Emma Watson i Daniel Radcliffe, odtwórcy ról Hermiony Granger i Harry'ego Pottera w filmowej serii na podstawie książek J.K. Rowling, wypowiadali się w przeszłości krytycznie na temat transfobii autorki. Watson napisała w swoich mediach społecznościowych: "Chcę, aby moi trans obserwatorzy wiedzieli, że ja i wielu innych ludzi na całym świecie widzimy cię, szanujemy i kochamy za to, kim jesteś". Na rozdaniu nagród Bafta w 2022 r. aktorka podkreśliła: "Jestem tutaj dla wszystkich czarownic", co zostało odebrane jako subtelna kąśliwość w stronę J.K. Rowling.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emma Watson is "here for all the witches" | EE BAFTAs 2022

Daniel Radcliffe napisał w 2020 r. esej dla The Trevor Project, w którym zadeklarował wsparcia dla społeczności transpłciowej i przeprosił za ból, jaki komentarze Rowling wywołały w fandomie Harry'ego Pottera. The Trevor Project to organizacja ze Stanów Zjednoczonych o globalnym zasięgu, której misją jest zapobieganie samobójstwom wśród mniejszości LGBTQ+.

J.K. Rowlling nie wybaczy Watson i Radcliffe'owi

10 kwietnia w wątku o niedawnym odebraniu transpłciowej młodzieży prawa do blokerów dojrzewania w Wielkiej Brytanii jeden z fanów J.K. Rowling skomentował wypowiedź autorki słowami: "Czekam tylko, aż Dan i Emma publicznie cię przeproszą... wierząc, że im wybaczysz". Pisarka odpowiedziała, że obawia się, iż ta wiara jest bezpodstawna. Dodała: "Gwiazdy, które sprzymierzyły się z ruchem mającym na celu erozję ciężko wywalczonych praw kobiet i które wykorzystały swoje platformy, aby kibicować tranzycji nieletnich, mogą zachować swoje przeprosiny dla straumatyzowanych po detranzycji i bezbronnych kobiet zależnych od przestrzeni jednopłciowych".

J.K. Rowlling nie wybaczy Radckliffe'owi i Watson
J.K. Rowlling nie wybaczy Radckliffe'owi i Watson (@X)

Większość osób komentujących była rozbawiona faktem, że ani Emma Watson, ani Daniel Radcliffe nie oczekują i nie potrzebują wybaczenia od J.K. Rowlling. Kolejny raz przez media społecznościowe przetoczyła się również fala zdziwienia zaciekłością autorki książek o Harrym Potterze w propagowaniu transfobii. Jedna z użytkowniczek portalu X napisała żartobliwie: "Kolejny raz podkreślam, że gdybym napisała serię książek, która byłaby powszechnie uwielbiana i uczyniłaby mnie bogatszą niż Bóg, po prostu nigdy więcej byście o mnie nie usłyszeli".

Inna osoba na portalu X opisała te same odczucia bez sięgania po żarty: "Wciąż zdumiewa mnie, że J.K. Rowlling mogła zostać dosłownie kimkolwiek by chciała na świecie, a wybrała bycie twarzą nienawiści, sarkazmu, pogardy i bezduszności. Zarobiłaś miliardy na dzieciach, a twoim dziedzictwem będzie nienawiść".

Komu potrzebne jest podgrzewanie transfobii?

Według worldpopulationreview.com: "Globalna szacowana średnia w populacji dla osób transpłciowych wynosi około 2 proc., przy czym odsetek ten jest spójny w różnych krajach, pomimo wyzwań związanych z dokładnym liczeniem". Mimo to prawo osób transpłciowych do samostanowienia jest chętnie wyciągane na polityczne sztandary w celu wzbudzania w wyborcach i wyborczyniach poczucia zagrożenia, które jest niestety świetnym paliwem do budowania partyjnego kapitału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Polityczne granie głęboko intymnymi i osobistymi zagadnieniami nie wymaga również od polityczek i polityków niczego więcej niż przerzucania się ideologicznymi hasłami. W przeciwieństwie do tworzenia i sprawnego przeprowadzania polityk ekonomicznych, pro-społecznych itd. W Polsce przykładem takiego działania jest "wojna o aborcję". W Wielkiej Brytanii nie ma społecznego przyzwolenia na polityczne rozgrywanie praw kobiet, stąd żywa dyskusja o prawie do korekty płci dla osób transpłciowych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 34
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 19
Mnie głęboko obraża określenie cis-kobieta. Co to ma być? Drzewo-czlowiek, czy jak? Co to za sztuczne słowo? Dlaczego autor próbuje obrażać? Dlaczego nie przeprosi?
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Mnie głęboko obraża określenie cis-cos. Co to ma być? Drzewo-czlowiek, czy jak? Co to za sztuczne słowo? Dlaczego autor próbuje obrażać?
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Mr bean,zgłoś
Jk Rowling. Szacun. Z tej strony nie znałem autorki. Idiotyczne przekonania o urodzeniu się w ciele innej płci w 99% przypadków wynikają chyba z jakichś głębokich problemów w psychice. Kurczę no urodziłem się z przyrodzeniem i nie chciałbym się go pozbywać. Dyskryminowane dzisiaj są osoby które jawnie wypowiadają się przeciwko idiotycznym postulatom lgbt. To jest głęboki rasizm. Brak wolności słowa. Mnie np mocno obrażają postulaty o możliwości adopcji dzieci przez pary homo. Gdyby nie hetero to ciekawe czy świat by dzisiaj tak wyglądał. To dzięki tym parom świat nadal istnieje. Geje nie rodzą dzieci, nie rozmnażają się. Niech sobie wkładają co chcą i gdzie chcą. Ale niech nie wychodzą z tym na ulice.
Odpowiedz
17Zgadzam się5Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 23