Kontrowersyjne orzeczenie sądu w Japonii

Skomplikowane orzeczenie sądu w Japonii. W tle małżeństwa jednopłciowe

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
08.06.2023 13:00

Sąd w Japonii wydał skomplikowane orzeczenie. Orzekł, że krajowy zakaz małżeństw osób tej samej płci jest "w stanie niekonstytucyjności", ale nie stwierdził, że jest niekonstytucyjny.

Pokrętne orzeczenie sądu w Fukuoce zapadło w czwartek 8 czerwca po tym, jak kilka sądów rejonowych doszło do odmiennych wniosków. Sąd w Japonii orzekł, że krajowy zakaz małżeństw osób tej samej płci jest "w stanie niekonstytucyjności", ale nie stwierdził, że jest niekonstytucyjny. Jest to decyzja, która skomplikowała w Japonii debatę o prawach mniejszości LGBTQ+.

Kontrowersyjne orzeczenie sądu

Pięć sądów rejonowych indywidualnie doszło do trzech wniosków w odpowiedzi na pozwy członków społeczności LGBTQ+. W dwóch stwierdzono, że zakaz małżeństw osób tej samej płci jest niekonstytucyjny, jeden orzekł, że jest konstytucyjny, a w dwóch innych stwierdzono, że zakaz jest "w stanie niekonstytucyjności".

Dziwne orzeczenie dotyczące społeczności LGBTQ+
Dziwne orzeczenie dotyczące społeczności LGBTQ+ (Canva)

Sąd w Fukuoce odrzucił żądanie trzech par LGBTQ+, aby państwo wypłaciło im odszkodowanie za odmowę im prawa do zawarcia małżeństwa. Cztery pozostałe sądy również oddaliły roszczenia odszkodowawcze.

Japonia to jedyny kraj G7, który nie uznaje prawnie związków osób tej samej płci. Państwo znalazło się pod rosnącą presją, aby promować równość małżeńską.

Debata o prawach mniejszości LGBTQ+
Debata o prawach mniejszości LGBTQ+ (Canva)

Debata o prawach mniejszości LGBTQ+

Pięć orzeczeń ponownie rozpaliło debatę na temat związków osób tej samej płci. Wszystko na kilka dni przed tym, jak japoński parlament ma uchwalić ustawę, która będzie promować "zrozumienie" członków społeczności LGBTQ+. Nie zajmie się jednak brakiem statusu prawnego dla par tej samej płci.

Źródło: theguardian.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0