Bydgoszcz chce zostać miastem-gąbką.

Miasto-gąbka. Bydgoszcz będzie zatrzymywać deszczówkę

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
24.08.2023 17:00

W Bydgoszczy powstaje sieć 66 nowych zbiorników retencyjnych. To unikalny na skalę kraju projekt zamienienia deszczówki z uciążliwości w cenny zasób.

W 2022 r. w Bydgoszczy po intensywnych ulewach zostało zalane kilkanaście ulic i kilkadziesiąt budynków. To nie pierwszy raz, gdy miejska sieć kanałów na deszczówkę nie była w stanie przyjąć ilości wody, która w związku ze zmianami klimatycznymi gwałtownie spadła na miasto. Takim sytuacjom ma zapobiegać ambitny projekt Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (MWK) w Bydgoszczy, opierający się na nowatorskim pomyśle "miasta-gąbki".

Uznaliśmy, że w mieście trzeba naśladować naturę. [...] do systemu deszczowego starych kanałów możemy wmontować sztuczne zbiorniki retencyjne, do których będzie przelewał się z kanalizacji nadmiar deszczówki. Później możemy zatrzymać tę wodę i wykorzystać. Dlatego mówimy potocznie o tym systemie: miasto - gąbka, która w swoich porach w zbiornikach gromadzi wodę.

- Stanisław Drzewiecki

Prezes MWK Stanisław Drzewiecki w wywiadzie dla portalu bydgoszczinformuje.pl przekonywał, że po ukończeniu inwestycji pod koniec tego roku, Bydgoszcz stanie się miastem odpornym na zmiany klimatu. Projekt jest finansowany dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej, otrzymał również dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Przypomnę, że Polska ma bardzo niskie zasoby wodne w przeliczeniu na mieszkańca i takie przedsięwzięcia powinna realizować. Należy traktować wodę deszczową jako wartość. Zatrzymujemy w Polsce tylko siedem procent wody, reszta, kompletnie niewykorzystana płynie do Bałtyku.

- Stanisław Drzewiecki

Jako miasto-gąbka Bydgoszcz znacznie powiększy swoja pojemność na wodę, dzięki aż 66 nowym podziemnym zbiornikom retencyjnym. Ich budowa już trwa w wielu miejscach w mieście, powodując korki większe niż zazwyczaj o tej porze roku. Prezes Drzewiecki przekonywał, że warto wytrzymać chwilowe utrudnienia w ruchu.

Zebrana do zbiorników deszczówka po oczyszczeniu będzie wykorzystywana do nawadniania i podlewania zieleni miejskiej. W każdym momencie nadmiar wody z systemu będzie można oddać (również po oczyszczeniu) do Wisły.

Źródło: bydgoszczinformuje.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0