Niezdana matura - co robić?

Matura poprawkowa 2023 - wszystko, co musisz wiedzieć o drugim podejściu do egzaminu

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
07.07.2023 11:30

Niezdana matura to nie koniec świata. Dla tych, którym noga powinęła się w pierwszym terminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała kolejne podejście. Kiedy odbędą się egzaminy z poszczególnych przedmiotów i jak się na nie zarejestrować?

7 lipca 2023 r. tegoroczni absolwenci szkół średnich poznali wyniki matur. Tych, którzy nie uzyskali wymaganych 30 proc. z przedmiotów podstawowych (j. polskiego, matematyki i nowożytnego j. obcego) oraz egzaminów ustnych (j. polski, j. obcy), czeka egzamin poprawkowy.

Do drugiego podejścia do matury w tym samym roku upoważnia niezdanie tylko jednego z przedmiotów. W przypadku uzyskania poniżej 30 proc. z dwóch lub trzech egzaminów w części pisemnej lub ustnej absolwent może ponownie przystąpić do nich dopiero za rok.

Pomocy! Nie zdałxm matury, co robić?

Może zabrzmi to banalnie, ale - przede wszystkim - nie panikować. Nie bez powodu mówi się, że "bez spiny, są drugie terminy". W emocjach, atmosferze napięcia i porównywaniu wyników takie pocieszenia pewnie niewiele zmieniają, ale serio - oblanie egzaminu to nie koniec świata.

Będzie kolejne podejście. Troszkę łatwiejsze - naprawdę! Matura poprawkowa obejmuje mniej zagadnień niż jej oficjalna wersja, a co za tym idzie - prościej ją zdać. W 2022 r. ponad połowa uczniów, którzy przystąpili do drugiego podejścia, uzyskała wymagany próg procentowy, by móc świętować zaliczenie

Niezdana matura - co robić?
Niezdana matura - co robić? (canva)

W przypadku niezdania poprawki: to też nie oznacza przekreślonej przyszłości. Wiele osób robi sobie po maturze przerwę tzw. gap year. Nie idą na studia - pracują, podróżują, łapią się programów typu Au Pair (wyjazd zagranicę i praca w charakterze opiekuna do dziecka w zamian za mieszkanie, wyżywienie i "kieszonkowe"), rozwijają pasje, robią kursy. Taki rok to gigantyczne doświadczenie, nawet jeśli odciągnąć od niego czas samodzielnego przygotowywania się do ponownego przystąpienia do matury. Albo i nie? Zdanie matury nie jest wyznacznikiem sukcesu.

Warto też pamiętać, że od wyniku "egzaminu dojrzałości" można się odwołać. W takim wypadku należy zgłosić do CKE chęć obejrzenia swojej pracy, najlepiej od razu po zapoznaniu się z wynikami matur. Daje to opcję porównania odpowiedzi z kluczem oraz w przypadku niewłaściwego policzenia punktów - wystosowanie pisemnego uzasadnienia zaniżenia oceny.

ABC matury poprawkowej 2023 - kiedy, gdzie, co i jak?

Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy spełnić kilka warunków:

  • przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (j. polski, matematyka, j. obcy nowożytny),
  • przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym,
  • uzyskać zaliczenie z przynajmniej dwóch egzaminów w części pisemnej i jednego w części ustnej,
  • zgłosić chęć przystąpienia do egzaminu poprawkowego w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników matur.
Niezdana matura - co robić?
Niezdana matura - co robić? (canva)

Matura poprawkowa w części pisemnej odbędzie się 22 sierpnia 2023 r. o godz. 9 rano. Ten sam termin obowiązuje dla wszystkich przedmiotów.

Egzaminy poprawkowe w części ustnej (z j. polskiego i j. obcego nowożytnego) zostaną przeprowadzone dzień wcześniej, 21 sierpnia 2023 r.

Wyniki matur poprawkowych zostaną ogłoszone 8 września, co umożliwi kandydatom rejestrację na studia w bieżącym roku akademickim.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0