Matura poprawkowa 2023 - wszystko, co musisz wiedzieć o drugim podejściu do egzaminu
Niezdana matura to nie koniec świata. Dla tych, którym noga powinęła się w pierwszym terminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała kolejne podejście. Kiedy odbędą się egzaminy z poszczególnych przedmiotów i jak się na nie zarejestrować?
7 lipca 2023 r. tegoroczni absolwenci szkół średnich poznali wyniki matur. Tych, którzy nie uzyskali wymaganych 30 proc. z przedmiotów podstawowych (j. polskiego, matematyki i nowożytnego j. obcego) oraz egzaminów ustnych (j. polski, j. obcy), czeka egzamin poprawkowy.
Do drugiego podejścia do matury w tym samym roku upoważnia niezdanie tylko jednego z przedmiotów. W przypadku uzyskania poniżej 30 proc. z dwóch lub trzech egzaminów w części pisemnej lub ustnej absolwent może ponownie przystąpić do nich dopiero za rok.
Pomocy! Nie zdałxm matury, co robić?
Może zabrzmi to banalnie, ale - przede wszystkim - nie panikować. Nie bez powodu mówi się, że "bez spiny, są drugie terminy". W emocjach, atmosferze napięcia i porównywaniu wyników takie pocieszenia pewnie niewiele zmieniają, ale serio - oblanie egzaminu to nie koniec świata.
Będzie kolejne podejście. Troszkę łatwiejsze - naprawdę! Matura poprawkowa obejmuje mniej zagadnień niż jej oficjalna wersja, a co za tym idzie - prościej ją zdać. W 2022 r. ponad połowa uczniów, którzy przystąpili do drugiego podejścia, uzyskała wymagany próg procentowy, by móc świętować zaliczenie
W przypadku niezdania poprawki: to też nie oznacza przekreślonej przyszłości. Wiele osób robi sobie po maturze przerwę tzw. gap year. Nie idą na studia - pracują, podróżują, łapią się programów typu Au Pair (wyjazd zagranicę i praca w charakterze opiekuna do dziecka w zamian za mieszkanie, wyżywienie i "kieszonkowe"), rozwijają pasje, robią kursy. Taki rok to gigantyczne doświadczenie, nawet jeśli odciągnąć od niego czas samodzielnego przygotowywania się do ponownego przystąpienia do matury. Albo i nie? Zdanie matury nie jest wyznacznikiem sukcesu.
Warto też pamiętać, że od wyniku "egzaminu dojrzałości" można się odwołać. W takim wypadku należy zgłosić do CKE chęć obejrzenia swojej pracy, najlepiej od razu po zapoznaniu się z wynikami matur. Daje to opcję porównania odpowiedzi z kluczem oraz w przypadku niewłaściwego policzenia punktów - wystosowanie pisemnego uzasadnienia zaniżenia oceny.
ABC matury poprawkowej 2023 - kiedy, gdzie, co i jak?
Aby przystąpić do matury poprawkowej, należy spełnić kilka warunków:
- przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych (j. polski, matematyka, j. obcy nowożytny),
- przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym,
- uzyskać zaliczenie z przynajmniej dwóch egzaminów w części pisemnej i jednego w części ustnej,
- zgłosić chęć przystąpienia do egzaminu poprawkowego w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników matur.
Matura poprawkowa w części pisemnej odbędzie się 22 sierpnia 2023 r. o godz. 9 rano. Ten sam termin obowiązuje dla wszystkich przedmiotów.
Egzaminy poprawkowe w części ustnej (z j. polskiego i j. obcego nowożytnego) zostaną przeprowadzone dzień wcześniej, 21 sierpnia 2023 r.
Wyniki matur poprawkowych zostaną ogłoszone 8 września, co umożliwi kandydatom rejestrację na studia w bieżącym roku akademickim.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet