Bunt maturzystów

Bunt maturzystów. Napisali manifest do nauczycieli szkoły

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
28.11.2023 12:15

Maturzyści z wrocławskiego technikum nie zgadzają się na oceny z próbnych egzaminów. Uczniowie napisali manifest skierowany do nauczycieli.

Maturzyści uczący się w jednym z wrocławskich techników nie zgadzają się na zasady panujące w szkole. Nastolatkowie mieli otrzymać oceny za napisanie próbnych egzaminów dojrzałości. Jednym głosem stwierdzili, że na to nie pozwolą.

Manifest uczniów do nauczycieli

"My, niżej podpisani, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec praktyki wystawiania ocen z matur próbnych. Uważamy, że oceny te są niesprawiedliwe, nieodpowiednie i nieadekwatne do prawdziwych osiągnięć edukacyjnych uczniów" - czytamy w manifeście skierowanym do nauczycieli z Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu.

Uczniowie wrocławskiego technikum podkreślają, że matura próbna powinna mieć jedynie charakter diagnostyczny. Egzamin ten ma sprawdzić, na jakim poziomie jest młodzież i nad czym ewentualnie musi popracować, do czego bardziej się przyłożyć. Maturzyści zwracają również uwagę na fakt, że na arkuszach mogą pojawić się tematy, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Właśnie dlatego nikt nie powinien oceniać egzaminów próbnych na ocenę.

Bunt maturzystów z Wrocławia
Bunt maturzystów z Wrocławia (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

- Nie sposób odmówić racji uczniom wrocławskiej szkoły. Ich pismo zostało przygotowane bardzo profesjonalnie. W swoich argumentach uwzględnili bowiem to, o czym oświatowi urzędnicy, w tym przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, informowali dyrektorów szkół już lata temu - powiedział w rozmowie z "Wyborczą" Damian Zdancewicz, rzecznik walczącego o prawa uczniów Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

Bunt maturzystów z Wrocławia
Bunt maturzystów z Wrocławia (Canva)

Maturzyści się zbuntowali

Damian Zdancewicz podkreślił również, że nie rozumie zachowania niektórych szkół oraz nauczycieli. Rzecznik SUS powiedział, że nie dość, że wpisywanie ocen za próbną maturę jest niezgodne z prawem, to jest po prostu bezsensowne. Egzamin ten ma po prostu sprawdzić poziom, na jakim jest uczeń. Wystawianie ocen za diagnostykę mija się z celem.

- To się mija z celem, bo oceny wstawiane do dziennika to tzw. oceny bieżące, mające odzwierciedlać, jak sama nazwa wskazuje, bieżące postępy w nauce. Wpisywanie tam ocen za maturę próbną, gdzie matura jest przecież przekrojowym egzaminem z całego szkolnego materiału, nijak nie wpisuje się w ocenianie "bieżące" - powiedział dla "Wyborczej" Damian Zdancewicz.

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1