Margarita Ishchenko i Michał Sawicki z SEXEDPL w Vibez Talk

Margarita i SEXEDPL w Vibez Talk. Jak reagować na hejt w internecie?

Źródło zdjęć: © Vibez
Konrad SiwikKonrad Siwik,23.11.2023 19:00

Hejt w internecie był tematem kolejnego odcinka podcastu Vibez Talk. Ada gościła w studiu influencerkę Margaritę oraz seksuologa Michała Sawickiego z SEXEDPL, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i radami związanymi z internetową mową nienawiści.

W najnowszym specjalnym odcinku podcastu Vibez Talk nagranym w collabie z SEXEDPL prowadząca Ada Skon oraz jej goście influencerka Margarita Ishchenko i seksuolog Michał Sawicki rozmawiali o hejcie w internecie. Podczas dyskusji poruszono m.in. takie wątki jak:

  • profil psychologiczny hejtera,
  • reagowanie na hejt i jego zwalczanie,
  • wpływ hejtu na najmłodszych i internetowych twórców,
  • konsekwencje prawne dla hejterów.

Hejt w internecie

Seksuolog Michał Sawicki z SEXEDPL na wstępie wyjaśnił, czym tak naprawdę jest hejt. - Hejt to nie jest wyrażanie opinii. To nie jest podzielenie się swoją opinią w komentarzu. Hejt niesie ze sobą agresywny przekaz zazwyczaj niepoparty logicznymi argumentami, tylko emocjami i mający za zadanie uderzyć - wyjaśnia Sawicki.

Hejter chce się pokazać w jakiś sposób i uderzyć w osobę, która tego hejtu doświadcza

- twierdzi seksuolog.
trwa ładowanie posta...

Według Sawickiego hejterzy często dopuszczają się takich praktyk, ponieważ w sieci jest to o wiele łatwiejsze niż w prawdziwym życiu.

- Jest łatwiej coś napisać w sieci, niż powiedzieć na żywo w twarz - tłumaczy ekspert. Jego zdaniem nie warto reagować na hejt, a jeśli już, należy robić to w taki sposób, aby go zwalczać, zamiast kontratakować.

Margarita wskazuje z kolei, że najbardziej bolą ją hejterskie komentarze uderzające w jej rodzinę i bliskich. Influencerka stara się jednak dystansować od nienawistnych uwag. Zdradziła również, który z hejterskich komentarzy zabolał ją najmocniej.

Hejtera nie zwalczysz hejtem

Hejter, zdaniem Sawickiego, to osoba, która za wszelką cenę pragnie atencji i spełnienia swojej niezdrowej potrzeby. Seksuolog wskazuje, że samo wdawanie się w dyskusję z hejterem jest jak dolewanie oliwy do ognia, ponieważ on tylko czeka, aż odpowiemy na jego atak.

Margarita dodała od siebie, że w zależności od platformy i jej społeczności możemy być hejtowani za zupełnie inne rzeczy i przez różne osoby. To, co cieszy się pozytywnym odbiorem na TikToku, może ściągnąć na nas lawinę negatywnych komentarzy np. na Facebooku. Podkreśliła również, że niekiedy hejterzy przelewają swoje kompleksy na inne, często popularne osoby.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Zarówno Michał, jak i Margarita podzielili się również swoimi sposobami na radzenie sobie z hejtem i skuteczne zwalczanie go. Wskazali również rady dla osób, które boją się hejtu, a chcą działać w internecie. Nie zabrakło także wskazówek, gdzie się zgłosić, jeśli jesteśmy ofiarami internetowego hejtu.

Zachęcamy do obejrzenia całego odcinka podcastu Vibez Talk z udziałem Margarity i Michała. Z pewnością dzięki niemu dowiecie się więcej o hejcie w internecie, jak na niego reagować i ostatecznie zwalczać.

HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0