Dyrektorka szkoły, która zgłosiła niewłaściwe zachowanie księdza do kurii została odwołana ze stanowiska

Ksiądz molestuje dzieci, dyrektorkę wywożą na taczkach. Nie, to nie XIX wiek

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
29.05.2023 11:30

Dyrektorka szkoły na Podkarpaciu doniosła na księdza, który niewłaściwie dotykał dzieci. Wieś zemściła się na kobiecie.

Dyrektorka wiejskiej szkoły na Podkarpaciu po otrzymaniu sygnału od uczniów zgłosiła do kurii niewłaściwe zachowanie księdza, który był zatrudniony jako nauczyciel religii. Dzieci opisywały, że kapłan dotykał je po udach, pośladkach i wkładał ręce między nogi. Molestowani byli uczniowie starszych klas - 10-, 11- i 12-latkowie. Dyrektorka oprócz powiadomienia kurii poprosiła księdza, aby przestał przychodzić do pracy.

"Moim zdaniem tak to powinno się odbywać. (...) Na spotkaniu widziałam, że dziewczyny są zdenerwowane, roztrzęsione. Płakały. Nie wyobrażałam więc sobie, żeby ksiądz prowadził normalnie lekcje religii, skoro uczennice się go boją" - powiedziała dyrektorka w wywiadzie dla "Wyborczej".

Ksiądz molestuje, dyrektorka zgłasza, są konsekwencje

Kobieta dodała, że dzieci w pierwszej kolejności zgłosiły problem w szkole. Mówi, że nie miały zaufania do rodziców. Dalej informuje, że tylko jeden rodzic spośród krewnych dziewięciorga uczniów uwierzył w zarzuty wobec księdza.

Dyrektorka podkarpackiej szkoły przyjęła bardzo dyplomatyczną postawę. Zanim sprawa została zgłoszona na policję, trafiła wyłącznie do kurii.

"Chciałam zrobić wszystko, by nikt nie zarzucił mi, że coś zaniedbałam. Że nawet jeżeli okaże się, że to nieprawda, żeby ocalić te dzieci, ale też tego kapłana. Przecież bardzo łatwo człowieka skazać. Na dobre imię pracuje się lata, na złe - wystarczy pół godziny" - mówi "Wyborczej".

Po spotkaniu rodziców z przedstawicielami kurii zapanował kompletny chaos. Mieszkańcy wsi skrzyknęli się, aby bronić księdza. Dyrektorka nie mogła wyjść ze szkoły, wściekli ludzie wyrwali jej telefon, w niecenzuralnych słowach kazali się wynosić, skakali po jej samochodzie. Tłum przywiózł taczki, ale "zabrakło odwagi, aby mnie na nie wrzucić".

Podkarpacie: dyrektorka szkoły zgłosiła sprawę księdza molestującego uczniów
Podkarpacie: dyrektorka szkoły zgłosiła sprawę księdza molestującego uczniów (canva)

"Nie było mowy, że jest niewinny. Księża zawsze macali"

Dyrektorka w rozmowie z "Wyborczą" wspomina, że najbardziej zaskoczyła ją reakcja rodziców. Nie dywagowali czy ksiądz był winny, czy niewinny. Dotykanie dzieci przez kapłanów było przez nich przedstawiane jako coś całkowicie normalnego.

"Ale co się takiego stało? Księża zawsze macali, sadzali sobie dzieci na kolana. Żeby pani wiedziała, co się kiedyś działo" - dyrektorka cytuje jedną z matek.

Ksiądz dalej jest księdzem, dyrektorka musiała odejść z pracy

Sprawa ostatecznie trafiła na policję. Dyrektorka szkoły po prześladowaniu przez wieś została na stanowisku do końca roku szkolnego. Społeczność napisała skargę do kuratorium, w wyniku której placówka została skontrolowana. Dyrektorka z Podkarpacia zdecydowała się odejść z pracy.

"Każdy, kto zgłasza sprawę o molestowanie, musi wiedzieć, że też dostanie rykoszetem, że się narazi. Straci pracę albo poniesie inne konsekwencje" - powiedziała w wywiadzie.

Sprawa o molestowanie przez księdza ostatecznie została umorzona. Na prośbę mieszkańców kapłan wrócił do parafii, choć przestał uczyć w szkole.

Ksiądz oskarżony o molestowanie uczniów nie odszedł z parafii
Ksiądz oskarżony o molestowanie uczniów nie odszedł z parafii (canva)

"W Polsce jest przyzwolenie na przemoc seksualną"

Dyrektorka podkarpackiej szkoły zauważa, że mieszkańcy wsi są nauczeni milczenia. Dodaje, że finalnie uwierzyło jej jedynie dwóch rodziców, ale nawet oni chcieli jedynie wyjaśnić sprawę - nie było mowy o wyrzucaniu księdza.

"Zapamiętałam tę jedną mamę, która mi powiedziała, że nic się takiego nie stało i że tak w życiu jest. Dziewczyna pójdzie do pracy i też ją będą dotykać. Niech się uczy, że tak będzie traktowana" - mówi w wywiadzie dyrektorka.

Podkreśla, że dla rzeczonej dziewczynki to sygnał, że musi się na to godzić, zawsze. Że społeczeństwo na to pozwala dlatego, że jest kobietą.

Incydent z Podkarpacia dowodzi, jak dużym autorytetem w Polsce cieszą się księża. Brak edukacji seksualnej również nie pomaga. Przemoc seksualna wciąż ma się dobrze.

Źródło: "Wyborcza"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 30
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Niewidzialny,zgłoś
Jak tak można! nie rozumiem ludzi
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Realista,zgłoś
może dla odmiany napiszcie o Piotrze K. wiceprezydencie Gdańska od czasu Adamowicza i jego skazaniu za pedofilię? Piotr Kowalczuk przez ponad 12 lat pracował jako wychowawca dzieci niepełnosprawnych .wolontariusz WOŚP
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
wmordejeża,zgłoś
Gdyby tak dotknął mojej wnuczki!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5