Barbara Nowak obszernie "nie komentuje" sprawy

Dyrektor liceum w Tarnowie ukarany za pomoc uczennicy. Sprawy "nie komentuje" Barbara Nowak

Źródło zdjęć: © @Br_Nowak Twitter, canva
Marta Grzeszczuk,
25.05.2023 17:56

Dyrektor III LO w Tarnowie Jan Ryba powiadomił Sąd Rodzinny o trudnej sytuacji jednej z uczennic. Stanął za to przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli.

Jak podało radiokrakow.pl, niepokojące informacje o sytuacji jednej z uczennic tarnowskiego III LO dotarły do dyrektora od pedagogów z tej szkoły. Według nich zagrożone było zdrowie dziewczynki. Szkoła zapewniła dziecku pomoc psychologiczną. Problematyczny dla szkoły był kontakt z matką dziewczynki i jej rola w trudnościach uczennicy.

Dyrektor Ryba w czerwcu 2022 r. poinformował o sprawie Sąd Rodzinny w Tarnowie. Jak ustaliło Radio Kraków, matka dziewczynki usłyszała pod koniec kwietnia 2023 r. zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem. Wcześniej matka skarżyła się na działania szkoły m.in. do małopolskiego kuratorium oświaty.

Z ustaleń prokuratury wynika także, że dyrektor szkoły powziął informacje od pedagoga szkolnego oraz wychowawcy o niepokojących sygnałach dotyczących tej uczennicy i w związku z tym powiadomił o tym Sąd Rodzinny. Zdaniem prokuratury postąpienie dyrektora było jak najbardziej poprawne

- prokurator Mieczysław Siennicki

Kuratorium wszczęło postepowanie wobec dyrektora III LO w Tarnowie

Wszczęcie przez kuratorium postępowania dyscyplinarnego wobec dyrektora Ryby skutkuje zawieszaniem go w pełnieniu obowiązków. Procedura może potrwać wiele miesięcy. Sprawą zajmuje się podobno również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Ten sam, który zapowiada kontrolę szkół z rankingu przyjaznych uczniom LGBTQ+.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak twierdzi, że nie może komentować sytuacji podległego jej dyrektora. Jednak w wypowiedzi dla Radia Kraków podkreśliła, że sprawa zostanie na pewno dogłębnie wyjaśniona... w ramach postępowania dyscyplinarnego. Nowak zaznaczyła również że, nikt nie przesądził o winie dyrektora III LO w Tarnowie.

Kurator Nowak radzi, żeby wstrzymać się z osądami na podstawie informacji przekazywanych przez jedną stronę. Jak powiedziała Radiu Kraków, działania podejmowane wobec dyrektora III LO wynikały z kontroli w szkole oraz z analizy dokumentów, rozmów i bardzo szerokiego postępowania.

Wiem, że pomogłem temu dziecku. Ta uczennica teraz jest zupełnie inną osobą niż poprzednio. Teraz jest uśmiechnięta, wesoła, kolorowa, chce się jej żyć, mówi do ojca: jak dobrze być dzieckiem, jak dobrze czuć opiekę rodzica. Ktoś zada sobie teraz pytanie: czy warto zgłaszać takie przypadki. Ja wiem, że warto.

- Jan Ryba
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Piotr,zgłoś
Jeszcze tylko parę tygodni i pani Nowak będzie mogła sprzątać w jednej z obecnie podległych jej szkół
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się