Zmiany klimatu wpływają również na kraby

Kraby znikają z oceanów. Naukowcy wiedzą, dlaczego

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
26.10.2023 08:30

Miliardy krabów zaczęły znikać z oceanu u wybrzeży Alaski. Początkowo myślano, że wpływają na to masowe połowy. Powód okazał się zupełnie inny.

Kraby śnieżne licznie żyły w wodach oceanu w pobliżu Alaski. Kilka lat temu zauważono, że ich siedliska znikają. Początkowo podejrzewano, że powodem coraz mniejszej liczby skorupiaków są masowe połowy. Naukowcy odkryli jednak, że wszystko dzieje się przez zmiany klimatyczne. Woda w oceanach jest dla krabów po prostu za ciepła.

Kraby zniknęły z wód oceanów

Naukowcy z Narodowej Agencji i Atmosfery przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że kraby śnieżne masowo ginęły z głodu. Ich populacja zmniejszyła się o ponad 10 miliardów, co stanowi 80 proc. populacji. Są to zatrważające dane.

Jak informuje polsatnews.pl, to jedna z największych katastrof związanych z fauną morską spowodowana falami upałów. Po raz pierwszy w tym roku został wprowadzony zakaz połowu krabów śnieżnych u wybrzeży Alaski.

Zmiany klimatyczne zabijają kraby śnieżne
Zmiany klimatyczne zabijają kraby śnieżne (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Eksperci potwierdzili, że do wymarcia krabów przyczyniły się zmiany klimatyczne. Wyższa temperatura wód oceanów doprowadziła do chaosu w łańcuchu pokarmowym. Skorupiaki miały większe zapotrzebowanie kaloryczne, jednak nie mogły go zaspokoić. Wtedy zaczęły masowo wymierać.

Śmierć miliardów skorupiaków oznacza nie tylko problem dla środowiska, ale również dla gospodarki. Kraby odgrywają znaczącą rolę w sektorze rybołówstwa Alaski. Rybacy szacują straty na ponad 150 mln dolarów (ponad 630 mln zł).

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0