Kraby znikają z oceanów. Naukowcy wiedzą, dlaczego
Miliardy krabów zaczęły znikać z oceanu u wybrzeży Alaski. Początkowo myślano, że wpływają na to masowe połowy. Powód okazał się zupełnie inny.
Kraby śnieżne licznie żyły w wodach oceanu w pobliżu Alaski. Kilka lat temu zauważono, że ich siedliska znikają. Początkowo podejrzewano, że powodem coraz mniejszej liczby skorupiaków są masowe połowy. Naukowcy odkryli jednak, że wszystko dzieje się przez zmiany klimatyczne. Woda w oceanach jest dla krabów po prostu za ciepła.
Kraby zniknęły z wód oceanów
Naukowcy z Narodowej Agencji i Atmosfery przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że kraby śnieżne masowo ginęły z głodu. Ich populacja zmniejszyła się o ponad 10 miliardów, co stanowi 80 proc. populacji. Są to zatrważające dane.
Jak informuje polsatnews.pl, to jedna z największych katastrof związanych z fauną morską spowodowana falami upałów. Po raz pierwszy w tym roku został wprowadzony zakaz połowu krabów śnieżnych u wybrzeży Alaski.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Eksperci potwierdzili, że do wymarcia krabów przyczyniły się zmiany klimatyczne. Wyższa temperatura wód oceanów doprowadziła do chaosu w łańcuchu pokarmowym. Skorupiaki miały większe zapotrzebowanie kaloryczne, jednak nie mogły go zaspokoić. Wtedy zaczęły masowo wymierać.
Śmierć miliardów skorupiaków oznacza nie tylko problem dla środowiska, ale również dla gospodarki. Kraby odgrywają znaczącą rolę w sektorze rybołówstwa Alaski. Rybacy szacują straty na ponad 150 mln dolarów (ponad 630 mln zł).
Popularne
- MEN chce pomóc zmęczonym uczniom. Planuje nowe ferie?
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- "Patostreamer Robert Pasut uwodził dziecko". OMZRiK zawiadamia prokuraturę
- Friz zapowiada "Twoje 5 minut 3". Nagroda to 250 tys. zł
- Ariana Grande uprawia asian-fishing? Internauci mają dość
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik dostał propozycję od Friza. "Czemu mam robić coś za darmo?"
- Polak stał się gwiazdą w Chinach. Jego twarz wykorzystują media państwowe
- Chałkoń na słowo roku? Oto nowa sensacja internetu