Miliony na ratowanie lasów deszczowych. Ochrona środowiska to drogi "biznes"
Fundusz Amazonii otrzymał w 2023 r. 640 mln dolarów (2,5 mld zł) w darowiznach od krajów rozwiniętych. Takie informacje przekazała w czwartek 1 lutego dyrektorka ds. środowiska Narodowego Banku Rozwoju Tereza Campello.
Ogromne pieniądze wpłynęły w 2023 r. na konto Funduszu Amazonii. Warto podkreślić, że aż 500 mln z 640 mln dolarów zostało przekazanych przed administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w ciągu pięciu lat. Robiące wrażenie kwoty wciąż jednak czekają na zatwierdzenie przez Kongres USA.
Podobne
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Ostrzeżenia zdrowotne w kraju. W tle kryzys klimatyczny
- Odliczają do "dnia zero". Kryzys uderzy w miliony ludzi
- Nietypowy protest aktywistów. Padają na ziemię jak nieżywi
- Wirusy zombi wracają do życia. Przebudziło je ocieplenie klimatu
Inne darowizny pochodziły z Wielkiej Brytanii, Danii oraz Unii Europejskiej. Norwegia, pierwszy darczyńca, przekazała na fundusz 1,2 mln dolarów (4,6 mln zł), a w 2023 r. dodała kolejne fundusze. To samo zrobiły Niemcy, drugi kraj, który poparł inicjatywę na rzecz Amazonii.
Miliony dolarów na Fundusz Amazonii
Odkąd w 2023 r. urząd prezydenta Brazylii sprawuje Lula da Silva, wylesianie Amazonii spadło do najniższego poziomu od siedmiu lat. Nowa głowa państwa ma inne podejście do tej kwestii w przeciwieństwie do swojego poprzednika Jaira Bolsonaro, który negował istnienie kryzysu klimatycznego.
Dyrektorka ds. środowiska Narodowego Banku Rozwoju Tereza Campello poinformowała, że aktualnie Fundusz Amazonii ma na koncie 3 mld reali, tj. 610 mln dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na projekty ochrony i zrównoważonego rozwoju. Ponad dwa miliardy reali jest badanych do uwolnienia, a 800 mln czeka na odpowiednie wnioski.
Tereza Campello relacjonowała osiągnięcia Funduszu Amazonii na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek 1 lutego. Towarzyszył jej wiceminister środowiska Joao Paulo Capobianco. Powiedział, że postępy Brazylii w walce z wylesianiem pomogły rządowi w znalezieniu darczyńców i coraz więcej państw chce się angażować w pomoc.
Fundusz Amazonii na rzecz zaprzestania wylesiania
Fundusz Amazonii powstał w 2008 r. Jego celem jest zbieranie darowizn na bezzwrotne inwestycje w brazylijskie wysiłki na rzecz zapobiegania, monitorowania i zwalczania wylesiania. Pieniądze są przekazywane także na promowanie ochrony lasów amazońskich oraz zrównoważonego ich użytkowania.
Naukowcy podkreślają, że puszcza amazońska jest niesamowicie ważna dla środowiska. Lasy deszczowe spowalniają globalne zmiany klimatyczne poprzez pochłanianie dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
Źródło: reuters.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos