Anomalia pogodowa w Europie

Anomalia pogodowa w lutym. Polskę czeka historyczny moment

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
26.02.2024 15:15

Końcówka lutego przyniosła nietypową sytuację w pogodzie. Za sprawą niecodziennej anomalii Hiszpanię nawiedziła fala chłodów. W Warszawie zrobi się cieplej niż w Madrycie. Dodatkowo luty 2024 może być najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce.

Niestety, zmiany klimatyczne oraz anomalie pogodowe to coś, z czym mamy do czynienia coraz częściej. Przykłady widać na każdym kroku. W Polsce zapomnieliśmy, czym tak naprawdę jest prawdziwa zima. Śnieg spadający w okresie od listopada do lutego jest zawsze ogromnym zaskoczeniem. Coraz wyższe temperatury na całym świecie już nikogo nie zaskakują. Wszyscy pamiętamy, jak w listopadzie 2023 r. meteorolodzy ogłosili, że upały w Brazylii sięgnęły zenitu. Urządzenia pomiarowe pokazywały, że w Rio de Janeiro było prawie 60 st. C.

Tym razem anomalie pogodowe dotrą również do Hiszpanii. Nad to państwo napłynie bowiem lodowate powietrze z północy, sprawiając, że Madryt stanie się chłodniejszy od Warszawy. Co więcej, IMGW przewiduje, że luty 2024 będzie najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Polsce.

Madryt chłodniejszy od Warszawy

Nie jest tajemnicą, że w okresie zimowym Polacy często wyjeżdżają do Włoch czy Hiszpanii. Wszystko dlatego, że zawsze jest tam o wiele cieplej. Luty 2024 przynosi jednak nietypowe zmiany. Nad Półwysep Iberyjski wlewa się nietypowy jak na tamte rejony chłód. Specjaliści informują, że temperatury będą nawet o ok. 5-8 st. C niższe, niż wynika z normy dla obecnej pory roku. W wyniku tego w Madrycie zrobi się zimniej niż w Warszawie.

W Madrycie chłodniej niż w Warszawie
W Madrycie chłodniej niż w Warszawie (Canva)

Hiszpania od kilku dni zmaga się z niecodzienną falą chłodów. W piątek 23 lutego północno-zachodnią część kraju nawiedziły ogromne opady śniegu. Były tak obfite, że na drogi musiały wyjechać pługi śnieżne. Hiszpańska stacja meteorologiczna AEMET wydała nawet weekendowe ostrzeżenia przed sztormem oraz śnieżycami.

trwa ładowanie posta...

Hiszpanie z zimą jeszcze się nie pożegnają. Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach dojdzie do spływu jeszcze chłodniejszego powietrza. W nocy możliwe będą nawet przygruntowe przymrozki. Tymczasem nad Polskę napłynie zaskakująco ciepłe powietrze, sprawiając, że na południu kraju temperatura może wzrosnąć do 18-19 st. C. We wtorek 27 lutego w Warszawie można spodziewać się nawet 16 st. C. Oznacza to, że w stolicy Hiszpanii będzie chłodniej niż w stolicy Polski.

Najcieplejszy luty w historii pomiarów

Długoterminowa prognoza IMGW na luty jak na razie się sprawdza. Mamy do czynienia praktycznie z wiosenną aurą. Nikogo nie zaskakuje już kilkanaście stopni na plusie zimą. Niestety, powoli przyzwyczajamy się do tego, że niecodzienna pogoda staje się dla nas normalnością. Ludzie cieszą się, że w drugim miesiącu roku można wyjść na długi spacer bądź plac zabaw z dziećmi. Tymczasem taka pogoda w lutym powinna alarmować. Oznacza bowiem, że planeta cały czas się ociepla.

"Ostatni tak ciepły luty był w 2020 roku, wcześniej w 2002 i w 1990. Najbliższe dni będą tak ciepłe, że obserwować będziemy termiczną wiosnę. Luty 2024 ma szanse być najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów #IMGW w Polsce" - czytamy na oficjalnym profilu IMGW na portalu X.

trwa ładowanie posta...

Źródło: onet.pl, radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Leatherface,zgłoś
Wspaniale cudownie ludzkość wymrze jak dinozaury.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się