Rowery miejskie z dziwnym przekazem

Kontrowersje wokół paryskich rowerów. Chodzi o debatę społeczną

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
08.06.2023 18:05

Popularne w Paryżu rowery miejskie stały się tematem rozmów. Okazało się, że aktywiści zamienili niektóre z nich w bilbordy. Paryżanie zauważyli bowiem, że na jednośladach można znaleźć antyaborcyjne komunikaty.

Konserwatywni francuscy aktywiści wykorzystali rowery miejsce do tego, aby sprzeciwić się prawu do aborcji. Kampania natychmiastowo wywołała oburzenie oraz sprzeciw liberalnych i feministycznych grup społecznych oraz polityków.

Naklejki antyaborcyjne na rowerach miejskich

Pierwsze naklejki antyaborcyjne zaczęły pojawiać się na rowerach miejskich w maju. Natychmiastowo zauważyli je zarówno mieszkańcy Paryża, jak i turyści. Na jednośladach widniał obrazek przedstawiający płód wyrastający na uśmiechniętego chłopca. Obok dziecka widać było napis: "A gdybyś pozwolił mu żyć?".

Antyaborcyjne naklejki na rowerach miejskich w Paryżu
Antyaborcyjne naklejki na rowerach miejskich w Paryżu (Canva)

Kontrowersyjne naklejki wywołały oburzenie wśród liberałów. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo nazwała je "niedopuszczalnymi i nielegalnymi". Francuska minister ds. równości płci, Isabelle Rome, przysięgła natomiast, że kraj nigdy nie pozwoli nikomu podważać prawa do aborcji.

Kampania antyaborcyjna

Jak donosi CNN News, kampania jest dziełem grupy o nazwie "Les Survivants" ("Ocaleni"). Konserwatywne grono twierdzi, że ich nazwa odnosi się do osób urodzonych po 1975 r., które "przeżyły" groźbę aborcji. Ta została zalegalizowana we Francji właśnie w tym roku.

Była to, jak stwierdziła grupa w oświadczeniu wydanym 24 maja, odpowiedź na wysiłki zmierzające do uczynienia aborcji konstytucyjnym prawem we Francji.

Źródło: cnn.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0