Aborcja Bez Granic po wyroku TK

Aborcja Bez Granic: 44 tys. Polek dokonało aborcji w ciągu dwóch lat. Najmłodsza to 14-latka

Źródło zdjęć: © Aborcja Bez Granic, Facebook
Anna RusakAnna Rusak,21.10.2022 12:00

Najmłodsza osoba, której Aborcja Bez Granic pomogła przerwać ciążę miała 14 lat. Aborcja Bez Granic podzieliła się danymi dotyczącymi liczb i szczegółów przypadków aborcji, które przeprowadzono w Polsce od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.

W sierpniu Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane, według których w Polsce w 2021 roku dokonano tylko 107 legalnych aborcji. To o dziesięć razy mniej niż w roku 2020 Wtedy przeprowadzono 1076 zabiegów.

Na te dane postanowiły odpowiedzieć działaczki Aborcji Bez Granic, czyli organizacji proaborcyjnej, zajmującej się pomaganiem kobietom, które chcą przerwać ciążę.

Aborcja w Polsce od 2020 roku. Liczby według Aborcji Bez Granic

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję ze względu na wadę letalną płodu za niezgodną z Konstytucją, a więc nielegalną. Obecnie w Polsce dozwolona jest jedynie aborcja ze względu na zagrożenie życia matki oraz gdy ciąża powstała na skutek gwałtu.

Kobiety, które chciałyby dokonać aborcji w innej sytuacji, muszą szukać pomocy gdzie indziej, tzn. zagranicą, w podziemiu medycznym, czy korzystać z usług proaborcyjnych fundacji i incjatyw, które pomagają w zdobyciu farmakologicznych leków poronnych.

Przez pierwsze pół roku od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z pomocy proaborcyjnej organizacji Aborcja Bez Granic skorzystało 17 tysięcy osób. W październiku 2021 roku było to już 34 tysięcy kobiet.

trwa ładowanie posta...

Aborcja Bez Granic przedstawia dane dotyczące aborcji

Dwa lata po wyroku Trybunału Konstytucyjnego międzynarodowa incjatywa Aborcja Bez Granic podzieliła się danymi dotyczącymi pomocy, której udzieliła. Od tamtej pory aktywistki pomogły dokonać aborcji ponad 44 tys. osobom. Wsparcie finansowe, które otrzymały wynosiło ponad 1 300 000 zł.

Najmłodsza osoba, której pomogły aktywistki, miała 14 lat. Wśród osób, którym Aborcja Bez Granic pomogła dokonać aborcji, są również Ukrainki. Organizacja wsparła 1515 osób z Ukrainy, a większość z nich przerwała ciążę tabletkami. Według danych, w ten sposób również w domach przeprowadza się 99 proc. aborcji. W poście dotyczącym raportu znajdziecie szczegółowe dane.

trwa ładowanie posta...

Jak więc widać, legalne aborcje przeprowadzane w Polsce, to tylko drobny ułamek wszystkich aborcji. Środowiska prawicowe, które w sierpniu cieszyły się z tego znaczącego spadku, teraz już zdecydowanie powinny przestać się oszukiwać. Możemy się tylko domyślać, ile do tych wszystkich statystyk trzeba dodać kobiet, które dokonują aborcji bez jakiegokolwiek wsparcia Aborcji Bez Granic czy innych organizacji proaborcyjnych.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Smutne i przykre jest to że dziecko nie jest niczemu wine na swiat się nie prosiło a dostaje bez powodu karę śmierci a człowiek który ma na sumieniu kilka morderstw dostaje 20 lat więzienia i żyje sobie dobrze a my naród musimy go utrzymywać a czy niepowino być odwrotnie za morderstwo kara śmierci a dziecko niech się każde urodzi i niech będzie adoptowane lub na utrzymaniu państwa
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Isaura,zgłoś
Ja osobiście czuję się przedmiotem, podludziem i niewolnicą w tym kraju. Strach zajść w ciążę i strach iść do lekarza bo założą mi numer obozowy i będą mnie i ciążę inwigilować aż do porodu, potem to h¥j z nami. Tylko kobietki wydaje wam się że macie jakieś prawa, nie macie żadnych. Trochę ten kraj przypomina kraje arabskie. Kobieta niewolnica, praczka, sprzątaczka, gotowaczka i maciora rozpłodowa. Życie szał poprostu.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się